Hamur kazanında peş peşe öldüler

Hamur kazanında peş peşe öldüler
Hamur kazanında peş peşe öldüler

Haydar Koray Güçlü bir ay sonra Ahser Yüce?yle evlenecekti. Ramazan Demir bir çocuk babasıydı.

Kâğıt fabrikasındaki hamur kazanına önce Ayhan girdi. Sonra onu merak eden Haydar, ardından Ramazan...

İZMİR - Kâğıt fabrikasındaki hamur kazanının temizliği sırasında Ayhan Çanakçı, Haydar Koray Güçlü ve Ramazan Demir, art arda metan gazından zehirlenerek öldü. 
Bayram öncesi acı olay önceki gece saat 04.00 sıralarında Kemalpaşa ilçesinde ‘Levent Kâğıt’ adlı kağıt fabrikasında meydana geldi. Gece vardiyasında, 4 metre derinliğinde, 3 metre genişliğindeki hamur kazanını temizlemeye inen 26 yaşındaki Ayhan Çanakçı çıkamadı. Bunun üzerine 29 yaşındaki Koray Güçlü hamur kazanına girdi. Güçlü’nün de çıkmadığını gören 27 yaşındaki Ramazan Demir, merak ederek kazana indi. Demir de çıkmayınca 31 yaşındaki Şükrü Güngör içeri girdi.
Kazana girenlerin bir daha çıkmadığını fark edince harekete geçen diğer işçiler, hemen müdahale edip solunum güçlüğü çeken Şükrü Güngör’ü dışarı çıkarmayı başardı. Güngör, arkadaşları tarafından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaldırıldı. Güngör’ün hayati tehlikesinin olmadığı bildirildi.
Fabrikaya gidip soruşturma başlatan polis, Çanakçı, Güçlü ve Demir’in öldüğünü belirledi. Bayram öncesi ailelerini ölümleriyle yasa boğan işçilerin cenazeleri, kesin ölüm nedenlerinin belirlenmesi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.
Ölen işçilerden Haydar Koray Güçlü, nişanlısı Ahser Yüce’yle bir ay sonra evlenmeye hazırlanıyordu. Güçlü’nün emekli öğretmen babası Gazanfer Güçlü, “Böyle bir ölüm olamaz. Bayram öncesi dünyamız yıkıldı. Sorumluluğu olanlar cezasını çeksin” dedi. Ramazan Demir de evli ve bir çocuk babasıydı. Dört yaşındaki kızı Nisa’ya, ölmeden bir gün önce alışverişe çıkıp bayramlık almıştı.
Soruşturma sürerken, Genel Müdür Bülent Akdağ başta olmak üzere vardiya amiri ve personel müdürünün ifadelerine başvuruldu. (dha)