@ismailsaymaz

Hanefi Avcı için 49.5 yıl

Hanefi Avcı için 49.5 yıl
Hanefi Avcı için 49.5 yıl
MİT Müsteşarı Fidan'ı ifadeye çağırmasıyla adını duyuran Savcı Sarıkaya, Hanefi Avcı'ya 49.5 yıla kadar hapis cezası istedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Hanefi Avcı’nın aralarında olduğu 75 sanıklı Devrimci Karargâh (DK) Davası’nda mütalaa verildi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı ve yardımcılarını ifadeye çağırmasıyla adı duyulan Savcı Sadrettin Sarıkaya, müebbet talep ettiği, silahlı eyleme karışmış üç örgüt üyesi dışındaki en ağır cezayı Hanefi Avcı için istedi.
İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dünkü duruşmada ilkin Hanefi Avcı, daha sonra diğer sanıklar salona alındı. MİT kriziyle adı anılan Savcı Sarıkaya’nın mütalaasında, Avcı’nın ‘Devrimci Karargâh’a bilerek ve isteyerek yardım ettiği’ ileri sürüldü. Savcının Avcı’ya suçlamaları özetle şöyle: 

ÖRGÜTE YARDIM:
Avcı’nın aynı dava kapsamında, ‘örgüt üyeliği’yle suçlanan Nejdet Kılıç’a soruşturmayla ilgili bilgi aktardığı ve polisin takibinden kurtulması için destek sunduğu savunuldu. 

HEDEF GÖSTERME:
Avcı’nın ‘Haliç’te Yaşayan Simonlar’ kitabında, soruşturmaları etkileyecek içeriklerin bulunduğu, emniyet görevlileri ile hâkim ve savcıların hedef gösterildiği ileri sürüldü. ‘Avcı’nın POLNET ve KİHBİ sistemlerinde sorgulama yapıp bazı kişilerle ilgili verileri ele geçirdiği’ iddia edildi. 

İTİRAFÇILARI KORUMA:
İtirafçılar kastedilerek, ‘JİTEM’le ilgili faaliyet yürüten kişiler ve aileleriyle irtibatının polislik mesleğinin dışında, bu kişileri koruyup kollama şekilde olduğu’ öne sürüldü. 

‘HALİÇ’TE YAŞAYAN SİMONLAR’ KİTABINA YORUM :
Savcı Sarıkaya’nın, Avcı’nın kitabı hakkında, “Sanığın adreslerindeki aramalarda ele geçirilen dijital verilerin incelenmesinde; yazmış olduğu Haliç’te Yaşayan Simonlar isimli kitaba ilişkin hiçbir taslak metne rastlanmaması; kitabı bizzat kendisinin yazmadığı iddialarını güçlendirir bir durumdur” yorumu dikkat çekti. 

ALTI SUÇ:
Avcı hakkında, DK’ya yardım suçu nedeniyle örgüt üyeliği iddiasıyla 15, yargı görevlisini etkilemekten 6, soruşturmanın gizliliğini ihlalden 4.5, terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermekten 3, evindeki silahlar nedeniyle 12, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmekten 9 olmak üzere, toplamda 49.5 yıla kadar hapis cezası istendi.