Hanefi Avcı 'tanık' olduklarını anlattı

Emrniyet Genel Müdür Yardımcısı Arslan'ın tutuklandığı uyuşturucu operasyonuyla ilgili Hanefi Avcı tanık olarak ifade verdi

 

İSTANBUL - Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, uyuşturucu operasyonu kapsamında tutuklanan Kaçakçılıktan Sorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ile iilgili "tanık" sıfatıyla ifade verdı
Emniyet Müdürü Avcı, sivil plakalı araç ile korumalarının eşliğinde saat 14.30'da Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine geldi.  Hakim ve savcıların kullandığı ön kapıdan içeri giren Avcı, savcıların bulunduğu kata çıktı.  Avcı'nın, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ve CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay'ın kardeşi Mustafa Fehmi Okay'ın da aralarında bulunduğu 14 kişinin tutuklandığı uyuşturucu operasyonuna ilişkin soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk ile görüştü.

Yaklaşık 3 saat ifade veren Avcı çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Emin Arslan ile ilgili basında yer alan açıklamalarına değinen Avcı, " Ben onun namusuyla iş yaptığına eminim. Ben ona kefilim .Her olayı ayrı ayrı değerlendirmek lazım. Ben onu 24 yıldır tanıyorum. Onun namuslu ve düzgün adam olduğunu biliyorum. Ben ona kefilim. Ve asla yanlış bir şey yapmaz, görevini kötüye kullanmaz. Rüşvet yemez. Sadece ezbere bilgi değil, bir sürü olay yaşanmıştır yüzlerce olayın içinde bulunmuştur. Ben onun ailesini de biliyorum. Böyle kirli bir olaya karışacağına asla ihtimal vermiyorum" dedi.
Avcı, " Siz polislere karşı da operasyon yaptınız. Biri sizin yaptığınız operasyona şüpheyle baksaydı nasıl karşılardınız?" şeklindeki soruya "Eğer öyle bir şey olursa kendi vicdanımda yargılarım. Gerçekten bu iş yanlışsa kendi meslektaşlarıma da tahkikat yaparım. Böyle yanlış yapan kim varsa gereğinin yapılmasını isterim. Bu durumun yanlış anlaşılmamasını isterim. Burada dışardan bakıldığı zaman bazen iyi niyetle iş yaparsınız yanlış anlaşılır yanlış yorumlanabilir. Sizin niyetiniz iyi olabilir. Bazen de niyetiniz kötüdür, yanlış hareket edersiniz. Bu ikisini birbirine karıştırmamak lazım. Eğer gerçekten Emin Bey’in suç işleyeceğine inanacak olsam, ben de ceza almasını isterim, gereğinin yapılmasını isterim ama yok masumsa arkasında dururum. " şeklinde cevap verdi.  Avcı daha sonra aracına binerek adliyeden ayrıldı. 
İstanbul polisinin gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonuna adı karışan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ve 2 emniyet müdürü, "kaçma ve delilleri karartma" şüphesiyle 25 Eylül'de tutuklanmıştı. (dha)