'Hanefi Avcı' Temizöz davasında

'Hanefi Avcı' Temizöz davasında
'Hanefi Avcı' Temizöz davasında

Temizöz ve diğer sanıkların yargılandığı Diyarbakır Adliyesi önünde kayıp yakınları eylem yaptı. FOTOĞRAF: NAİL KADİRHAN / AA

DİYARBAKIR - Temizöz davasının ‘Sokak Lambası’ kod adlı gizli tanığı PKK itirafçısı Hıdır Altuğ dün  Hanefi Avcı’nın baskısıyla ifade verdiğini öne sürdü ve ifadelerini geri çektiğini açıkladı.
Şırnak’ta 1993-1995 yılları arasında 23 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutularak yargılanan, aralarında Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz’ün de bulunduğu altısı tutuklu yedi sanığın davasına devam edildi. Duruşmada işledikleri öne sürülen cinayetlerle ilgili sanıklar şunları söyledi:
İtirafçı Abdulhakim Güven: “Savcı davanın Güneydoğu’nun Ergenekon’u olduğunu söyledi, benden kelle istediğini söyledi. Bana yurtdışına gönderme, yüz değiştirme ve özgürlük vaadinde bulundu. ‘Tükenmez kalem’ adıyla verdiğim gizli tanık ifadem geçersizdir.”
İtirafçı Hıdır Altuğ: Ben Kaya inşaatta çalışırken patronum Ali İhsan Kaya’nın yanına Ankara’da Emniyet İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı Recep Güven ve Emniyet Müdürü Hanefi Avcı gelip gidiyorlardı. Hanefi Avcı, Diyarbakır’a gidip polise tanıdığım paşa ve komutanların adını vermemi istedi. Ben başımın belaya gireceğini söylediğimde bana, ‘Ne korkuyorsun askerden. Bak kulağından tutup getiriyoruz’ dedi. Recep Güven de bana ifade vermem için baskı yaptı. Bana vereceğim ifadeyi ezberlettiler.”
Avcı Altuğ’u yalanlayarak, “Onunla hiçbir ortamda bulunmadım. Söyledikleri tamamen yalan” dedi.

‘Ordu yakından izliyor’
Dün Genelkurmay Basın Bilgilendirme toplantısında Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu soru üzerine “Bir açıklama yapmamız, yargıya müdahale anlamına gelecektir. Yakınen takip ettiğimizi söyleyebilirim” dedi. (dha)