@ismailsaymaz

Hanefi Avcı'ya Devrimci Karargâh'tan 15 yıl hapis

Hanefi Avcı'ya Devrimci Karargâh'tan 15 yıl hapis
Hanefi Avcı'ya Devrimci Karargâh'tan 15 yıl hapis
Devrimci Karargâh davasında eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı 15 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. 24 kişi ise beraat etti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın da aralarında bulunduğu 75 sanıklı ‘Devrimci Karargâh’ davası dün karara bağlandı. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanıklara son sözleri soruldu. Salondaki bir grup ‘Yaşasın sosyalizm’ diye slogan atarken, Hanefi Avcı ise “Beraatimi istiyorum” dedi. Mahkeme, Avcı’yı toplamda 15 yıl 4 ay 5 gün hapis cezasına çarptırdı. Karara göre Avcı’ya yönelik suçlama ve cezası şöyle: “‘Yasadışı silahlı Devrimci Karargâh terör örgütü ve mensuplarına yardım etmek’ten 5 yıl 7 ay 15 gün, ‘Ruhsatsız vahim nitelikte tam otomatik ve yarı otomatik silah bulundurup taşımak’tan da 5 yıl, ‘Haliç’te Yaşayan Simonlar Dün Devlet Bugün Cemaat’ isimli kitabında, ‘Terör örgütleri ve bu amaçla yapılan soruşturma ve kovuşturmalarda yargı görevi yapanları etkileme suçunu’ işlemekten 2 yıl 6 ay ve aynı kitapta ‘Yasadışı silahlı Devrimci Karargâh terör örgütü hakkında yapılan soruşturmanın gizliliğini ihlal suçu’ndan da 2 yıl 2 ay 20 gün hapis.”
Mahkeme ayrıca Avcı’nın 3 farklı kişi adına kimlikler düzenleyip bunları yurtdışına çıkmak için kullandığını ancak iddianamede ceza istenmediğini belirtti. Mahkeme bu nedenle ‘Resmi belgede sahtecilik’ suçundan Avcı hakkında suç duyurusunda bulundu. Avcı, ‘Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek’ suçundan beraat ederken, hakkında ‘Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek’ suçundan açılan dava da ertelendi.
Mahkeme, Avcı’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Ancak Mahkeme Başkanı Nurettin Ak, tutukluluk halinin devamı yönündeki karara muhalefet etti.

24 beraat kararı

Dava kapsamında yaklaşık on ay cezaevinde tutulan, aralarında gazeteci Aylin Duruoğlu ve sendikacı Kemal Hamzaoğlu’nun da bulunduğu 24 kişi beraat etti. Gezi Parkı olayları nedeniyle tutuklu olan Ulaş Bayraktaroğlu da, ‘örgüt örgüt üyesi olmak ve 6-7 Ekim 2009 tarihinde IMF toplantısını ve Dünya Bankasını protesto toplantısına örgüt adına katılıp topluluğu yönlendirip güvenlik güçlerine taş atmak’ suçlarından 6 yıl 8 ay hapisle cezalandırıldı. Hanef Avcı’nın eşi Şenay Avcı da ‘Ruhsatsız vahim nitelikte tam otomatik ve yarı otomatik silah bulundurup taşımak’tan beraat etti. Avcı ile bağlantılı olduğu iddia edilen Nejdet Kılıç “örgüt üyesi olmak ve ruhsatsız bıçak” suçundan 6 yıl 8 ay hapisle cezalandırıldı. SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, gazeteciler Mehmet Yeşiltepe ve Baha Okar’a da ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla altı yıl üç ay, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Genel Başkanı Tuncay Yılmaz’a da dokuz yıl iki ay ceza çıktı.