Hangisi daha başarılı?

Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) şampiyon öğrencilerin devlet fen ve Anado-
lu liselerinden çıkması, 'Devlet
okulları mı yoksa özel okullar mı daha başarılı?' tartışması başlattı.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) şampiyon öğrencilerin devlet fen ve Anado-
lu liselerinden çıkması, 'Devlet okulları
mı yoksa özel okullar mı daha başarılı?' tartışması başlattı. Bazı eğitimciler devlet fen ve Anadolu liselerinde verilen eğitim kalitesinin her geçen gün arttığını, bunun da diğer devlet okullarına yansıdığını söylerken, özel okul yöneticileri yüzde 70 başarı sağladıklarını savundu. Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, 'Devlet okulları başarılıdır' yorumuna tam olarak katılmadığını söyleyerek, "Büyük bir çoğunluğun okuduğu devlet üniversiteleri döküldü. Ayrıcalıklı bir kısım öğrencilerin okuduğu Anadolu, fen ve süper liselerdeki öğrencilerin başarısı, genelin başarısız olduğu gerçeğini örtemez" dedi. Dinçer, "Bütün liseler Anadolu liselerine dönüştürülmeli, aynı kalite tüm öğrencilerin hakkı. Genel liselerdeki öğrenciler 60-70 kişilik sınıflarda okuyor, üvey evlat muamelesi görüyor. ÖSS'de ilk 100'e giren öğrencilerin yüzde 90'ı fen, Anadolu ve
özel liselerden" diye konuştu.
'Devletin öğrencisi çok'
Özel liselerin ÖSS'de devlet okullarına
göre daha başarısız olduğunu söylemek için henüz erken olduğunu savunan Özel Okullar
Derneği Başkanı Rüstem Eyüboğlu ise
"Başarısızlık söz konusu değil. Ayrıca özel-devlet diye bir ayrımı biz kabul etmiyoruz" dedi. Özel okullarda okuyan öğrenci sayısının 180 bin olduğunu belirten Eyüboğlu, "Oysa devletin okullarında 15 milyon öğrenci okuyor. Müsaade edin de bunların içinden birkaç çok başarılı çocuk çıksın" görüşünü dile getirdi. Özel okullarda amacın sadece üniversite olmadığını, kaliteli eğitimin ilk hedef olduğuna dikkat çeken Eyüboğlu, "Devlet liselerinin genel başarısızlığı ortadadır. Sonuçta özel okullardaki öğrencilerin büyük bir çoğunluğu üniversiteye girecek" diye konuştu.
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürvekili Hikmet Yıldırım'a göre, devlet fen liseleri, süper liseler ve Anadolu liselerinde verilen eğitim kalitesinin her geçen gün artması bu liselerin başarısına da yansıyor. Fen liseleri ile Anadolu liselerinin özel liseler kadar başarılı olduğunu ifade eden Yıldırım, bu kalitenin gelecek yıllarda da artarak devam edeceğini kaydetti. Kontenjan yetersiz olduğu için ÖSS sisteminin elemeye dayandığını ifade eden Yıldırım, "Gönül ister ki kontenjanlar artsın ve daha çok öğrenci üniversiteye girebilsin" diye konuştu.
Dereceliler de devletten
Öte yandan, bu yıl dereceye giren adayların çoğunluğu da devlet liselerinden çıktı. ÖSS yerleştirme puanlarına göre, sayısal puan türünde iki Anadolu lisesi mezunu, bir fen lisesi mezunu dereceye girdi. Yabancı dil ağırlıklı puan türünde ise dereceye giren adaylardan dördü Anadolu liselerinden çıktı. Dereceye girenlerden ikisinin yabancı dil ağırlıklı liselerden, biri de özel liseden mezun olduğu belirlendi. Sözel puan türünde ise genel liselerden iki, fen, özel fen ve askeri liselerden de birer aday dereceye girdi. Eşit ağırlıklı puan türüne göre de özel fen liselerinden iki, resmi fen ve Anadolu liselerinden de birer kişi derece aldı.
Sınavı geçerli sayılan 1 milyon 418 bin adaydan 1 milyon 26 bini 105 puanı geçti. 120 puanı aşıp dört yıllık okullara girmeye hak kazananların sayısı ise 651 bin. Bu rakam sınava girenlerin sadece yüzde 45'ini oluşturuyor. Yapılacak tercihler sonucu bu öğrencilerin yalnızca 178 bini dört yıllık okullara girebilecek.
En az fire fen lisesinde
2001-ÖSS sonuçlarına göre, devlet ve özel okul öğrencilerinin başarı kıyaslaması şöyle:

  • Sınavda en başarılı okullar resmi fen liseleri oldu. Bu liselerden sınava giren 3 bin 451 adaydan 3 bin 428'i, yani yüzde 99.3'ü 105 ve üstünde puan alarak başarılı oldu. Fen liselerinden 3 bin 381 aday (yüzde 98) ise lisans programlarına girebilmek için gerekli en düşük puan olan 120 puanı geçti.
  • Özel fen liselerinden sınavı kazanan adayların yüzde 94.5'i, askeri liseden sınava giren adayların yüzde 94.4'ü 120 ve üstünde puan aldı.
  • Bu liselerin ardında Anadolu liseleri ve yabancı dil ağırlıklı liseler yer aldı. Anadolu liselerinden sınava giren 42 bin 425 adaydan 41 bin 928'i (yüzde 98.8) başarılı oldu. Bu öğrencilerin 39 bin 701'i (93.6) lisans programlarını tercih etme hakkı kazandı.
  • Yabancı dil ağırlıklı liselerden sınava giren 70 bin 484 adaydan 69 bin 416'sı (98.5'i) 105 ve üstünde puan alarak başarı sağladı. Bu adaylardan 62 bin 904'ü de (yüzde 89.2) 120 ve üstünde puan aldı.
    Özelde lisan farkı
  • Özel liseler, devlet okullarının ardında yer aldı. Yabancı dille öğretim yapan özel liselerden sınava giren 17 bin 283 adaydan 16 bin 587'si (yüzde 96'sı) 105 puan barajını aştı. Bu adaylardan 14 bin 154'ü (yüzde 81.9'u) 120 ve üstünde puan kazandı.
  • Diğer özel liseler ise devlete bağlı güzel sanatlar liselerinin gerisinde kaldı. Özel liselerden sınava giren 7 bin 96 adaydan da 6 bin 477'si (yüzde 91.3'ü) 105 puanı geçti. Bu adaylardan 5 bin 80'i (yüzde 71.6'sı) 120 ve üstünde puan aldı. Devlet liselerinde ise bu oran yüzde 51.5'te kaldı.