'Hani yanan işçilerin hesabı sorulacaktı?'

'Hani yanan işçilerin hesabı sorulacaktı?'
'Hani yanan işçilerin hesabı sorulacaktı?'
Esenyurt'ta 11 işçinin öldüğü yangının yıl dönümünde, ölen işçilerin yakınları ve İşçi Ölümlerine Son Platformu üyeleri, bugün bir alışveriş merkezi olan olay yerine karanfil bıraktı.

İSTANBULEsenyurt’ta 11 inşaat işçisinin hayatını kaybettiği çadır yangınının yıl dönümünde, ölen işçilerin yakınları ve İşçi Ölümlerine Son Platformu üyeleri, olay yerine karanfil bıraktı.

Esenyurt Marmara Park AVM önünde, ölen işçilerin yakınları ve İşçi Ölümlerine Son Platformu üyeleri bir araya geldi. "Marmarapark AVM patronları öldürdü, hesabını soracağız" ve ölen 11 işçinin ismi yazılı bir pankart açan grup, ölen işçilerin fotoğraflarını taşıdı. Grup adına açıklamayı, hayatını kaybeden işçilerden Ahmet Yağal'ın eşi Selma Yağal, kucağında 4 buçuk aylık oğlu Ahmet Yağal ile birlikte yaptı. Yağal, işçilerin hayatını Marmara AVM'nin denetimsizliği nedeniyle kaybettiğini söyleyerek şöyle devam etti:

“Kendilerine temin edilmesi gereken lojmanlarda değil, çadırda kalıyorlardı. Zaten inşaat işçiliği gibi ağır çalışma koşullarında emek veren işçiler, plastik çadırlarda sağlıksız ve güvencesiz bir şekilde yaşıyorlardı. Çıkan yangında, çadır çabucak alev aldı, işçiler birkaç dakikada hayatını kaybettiler. Ölümlerinin ardından ne hükümet , ne meclis ne de bu inşaatın sorumluları hiç bir açıklama yapmadılar, harekete geçmediler.”

Açılan davada esas sorumluların yargılanmadığını savunan Yağal, "Çalışma Bakanı Faruk Çelik yangının hemen ardından bu alana gelmiş ve yaptığı açıklamada, ihmal neredeyse bulup gerekeni yapacaklarını söylemişti. Ancak, 5. duruşması gerçekleşen davada, Marmara AVM sahipleri ve denetlemeyenler hala yargılanmıyor" dedi. Bu davanın sorumlularının yargılanmadığı takdirde başka inşaatlarda da işçilerin ölmeye devam edeceğini aktaran Yağal, günde 5 işçinin öldüğü bu topraklarda, yetkililerin daha fazla sessiz kalmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Açıklamanın ardından olayın yaşandığı yere kadar yürüyen grup, "İşçilerin Ölümü Kader Değildir", "İşçi Ölümlerine Son", "İşçi Köle Değil, Hesap Soracağız" şeklinde slogan attı.

Burada, grup üyeleri, ölen işçilerin fotoğraflarıyla saygı duruşunda bulundu, ellerindeki karanfilleri bıraktı.


AA