Hantavirüs Zonguldak'ta bir can daha aldı

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde Hanta virüsü şüphesiyle tedavi altında bulunan 29 yaşındaki Şahin Sasa da hayatını kaybetti. Hanta virüsünden ölenlerin sayısı 2'ye yükselirken, halen hastanede 5 kişinin tedavisi sürüyor

 

 

Ersin ERCAN- Durmuş SEVİNDİK

ZONGULDAK - Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde ‘Hanta’ virüsü şüphesiyle tedavi gören 29 yaşındaki Şahin Sasa yaşamını yitirdi. ZKÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve Hastane Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Doç. Dr. Güven Çelebi, Şahin Sasa'nın ön testlerinde virüsün negatif çıktığını, ancak şikayetlerinin Hanta virüsü bulgularıyla tuttuğunu, kesin sonuçların 2 hafta içinde çıkacağını kaydetti. Doç. Dr. Çelebi, 2 yeni hastanın daha virüs şüphesiyle tedavi altına alındığını bildirdi. Bartın'ın Hasankadı Beldesi'nde oturan İlyas Bilgin de Hanta virüsünden yaşamını yitirmişti.

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi Ormanlı Beldesi'ne bağlı Akköy Köyü'nde oturan Şahin Sasa, 1.5 ay önce karın ağrısı, baş dönmesi, kusma ve bulantı şikayetleriyle Ereğli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Sasa, burada yapılan ilk tedavinin ardından ZKÜ Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü'nde tedavi altına alınan Sasa'da Hanta virüsü bulgularına rastlandı. Ön testlerinde virüs ‘negatif’ çıkan Sasa, 32 gündür tedavi gördüğü yoğun bakımda bu sabah ‘akut böbrek yetmezliği’ sonucu yaşamını yitirdi.

YAKINLARI SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ

Bartın'ın Hasankadı Beldesi'nde oturan 46 yaşındaki İlyas Bilgin'in ardından Hanta virüs şüphesiyle hayatını kaybeden ikinci kişi olan Şahin Sasa'nın cenazesi, sabah yakınları tarafından hastane morgundan alınarak köyüne götürüldü. Sasa'nın cenazesini taşıyan kamyonet evin önünde durduğunda, annesi, babası, kardeşi ve diğer yakınları gözyaşlarına boğuldu. Kendini yere atarak sinir krizi geçiren anne Meryem Sasa'yı komşuları teselli etmeye çalıştı. Şahin Sasa'nın cenazesi, daha sonra kamyonetten indirilerek Akköy İbrahimci Mahallesi Cem ve Kültür Evi'ne götürüldü.

FARE İDRARINDAN BULAŞMIŞ

Gözyaşlarına boğulan 50 yaşındaki Cemal Sasa, oğlunun daha önce bazı hastalıklar geçirdiğini, ancak tedavi olarak iyileştiğini belirterek şöyle konuştu: “1.5 ay önce ise aniden rahatsızlandı. ‘Karnım ağrıyor’ dedi, Ereğli'ye götürdük. Orada böbreklerini üşüttüğünü ve enfeksiyon kaptığını söylediler. Oradan Zonguldak'a sevk ettiler. Burada yapılan muayenede ‘Böbrekler tamamen iflas etmiş’ dediler. Vücut virüs kapmış. 32 gündür yoğun bakımdaydı. Bu sabah kaybettik. Doktorlar, fare idrarıyla temas etmesi sonucu virüsün bulaştığını söyledi. Bize de evde, çevremizde fare olup olmadığını sordular. Evde fare falan yok. Ama yiyeceklerden içeceklerden olabilir mi bilmiyorum. Çok üzgünüz.”

Eşinden boşanan ve çocuğu olmayan Şahin Sasa'nın cenazesinin, ikindi ezanından sonra toprağa verileceği bildirildi.

ÖN TESTLER NEGATİF

Doç. Dr. Güven Çelebi, Hanta virüsü şüphesiyle tedavi gören hastalardan birisi olan Şahin Sasa'nın, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki ön testlerinde virüsün negatif çıktığını, daha sonraki testlerin ise henüz çıkmadığını söyledi. Ancak hastanın şikayetlerinin Hanta virüsü bulgularıyla tuttuğunu anlatan Doç.Dr. Çelebi, şöyle dedi:

“Hasta daha önce bir takım rahatsızlıklar geçirmiş. Epilepsi tedavisi görmüş. Ayrıca beyinle ilgili bir takım sorunlar yaşamış. Ancak hastanemize geldiğinde şikayetleri virüs bulgularıyla tutuyordu. Bu yüzden kendi kliniğimizin yanında nefroloji, hematoloji ve göğüs hastalıkları gibi birçok bölümle hastayı takip ettik. Hastanın ön testlerinde virüs negatif çıktı. Daha sonra yapılan ve kesin sonucu belirleyecek testlerin raporları ise henüz çıkmadı. Sanıyorum 2 haftaya kadar çıkar. Akut böbrek yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi hasta. Ancak kesin olarak ‘Hanta virüsünden öldü, ya da ölmedi’ diyemeyiz. Testlerin kesin sonuçlarını beklemeliyiz.”

2 YENİ VAKA

Şubat ayından bu yana 16 hastanın hanta virüsü şüphesiyle hastanede tedavi gördüğünü belirten Doç. Dr. Çelebi, bunlara 2 kişinin daha ilave edildiğini ve rakamın 18'e çıktığını belirterek, şöyle konuştu:

“Bunlardan 1'i daha önce yaşamını yitirmişti. Şüpheli olgulardan bazılarının testi çıkmadı. Vaka sayısında ciddi bir artış yok. Yeni gelen 2 kişiyi, ‘şüpheli olgu tanımına uyuyor’ diye izlemeye aldık. Ama klinik kanaatimiz Hanta virüs olmadığı yönünde. Ancak, burada önemli olan laboratuvar testleriyle bunun doğrulanmasıdır. Bu hafta içerisinde de bazı sonuçları almayı tahmin ediyoruz. Hastanemizde Hanta virüsü teşhisi konulan 5 kişinin tedavisi sürüyor.” (dha)