'Hapis yatana da burs verilmeli'

Danıştay, Eğitim-Sen'in açtığı davada, herhangi bir suçtan altı aydan daha fazla hapse mahkûm olan üniversiteli öğrencilere bir daha burs verilmeyeceğini öngören düzenlemenin yürürlüğünü durdurdu.

ANKARA - Danıştay, Eğitim-Sen'in açtığı davada, herhangi bir suçtan altı aydan daha fazla hapse mahkûm olan üniversiteli öğrencilere bir daha burs verilmeyeceğini öngören düzenlemenin yürürlüğünü durdurdu. Ancak Danıştay, 'anarşi ve terör eylemleri' nedeniyle mahkûm olanların burslarının kesilmesini öngören düzenlemeye dokunmadı. Bir yargıç bu nedenle karara muhalif kaldı.
Eğitim-Sen, 24 Ağustos 2004'te yayımlanan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliği'ne iptal davası açmıştı. Yönetmeliğin sadece 29. maddesiyle ilgili olarak verilen durdurma kararında şöyle denildi:
"Ceza hukuku açısından, cezanın suç işlenmesini önlemek (caydırmak) ve suç işleyeni ıslah yoluyla topluma kazandırmak amacı karşısında, kanunda öngörülen biçimde yerine getirilmis bir cezanın kişilerin yaşamı boyunca belirli haklarından yararlanmasına engel oluşturmasında bu amaca uyarlık bulunmamaktadır" denildi. Daire üyesi Tacettin Şimşek ise 'anarşi ve terör olayları sebebiyle bursun kesilmesi'ni düzenleyen 30. maddesinin de yürütmesinin durdurulması gerektiğini belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7415567415560

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.