Hapiste 'aria' çalıyor

Adalet Bakanlığı'nın cep telefonlarından yapılan görüşmeleri engellemek için cezaevlerine kurduğu...
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Adalet Bakanlığı'nın cep telefonlarından yapılan görüşmeleri engellemek için cezaevlerine kurduğu karıştırıcılar, yeni kurulan GSM operatörü 'Aria'nın sinyalleri karşısında yetersiz kaldı.
Mahkûmlar, dalga boyu farklı olan diğer operatörlere ayarlı karıştırıcılardan etkilenmeyen Aria'yı tercih etmeye başladılar. Adalet Bakanlığı, Aria hatlarından yapılan görüşmeleri engelleyebilmek için alarma geçti.
Yeni cep telefonu operatörü Aria, Adalet Bakanlığı'nın elini kolunu bağladı. Bakanlığın, mahkûmların cep telefonu kullanmalarını önlemek amacıyla cezaevlerine yerleştirdiği karıştırıcıların, Aria'nın sinyallerini engelleyemediği ortaya çıktı. Cezaevlerindeki karıştırıcıların, 900 megahertz dalga boyunu kullanan Türkcell ve Telsim'e ayarlı olduğu, bu nedenle 1800 megahertz dalga boyunu kullanan Aria'nın sinyallerini karıştıramadığı öğrenildi. Karıştırıcılardaki bu teknik yetersizliği farkeden mahkûmların, son dönemde bir yolunu bulup Aria hatlarını kullanmaya başladıkları bildirildi.
Engelleme çalışması
Mahkûmların Aria hatlı cep telefonu kullanmalarını mevcut karıştırıcılarla engelleyemeyen Adalet Bakanlığı, bu teknik yetersizliği giderebilmek için çalışma başlattı. "Çalışmalarımız sürüyor" demekle yetinen Ceza ve Tutukevleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun, çalışmanın ayrıntılarını vermekten kaçındı.