Hapiste Kürtçe 'olumsuz davranış'

Bolu F Tipi Cezaevi'nde telefonda Kürtçe konuşan mahkumlar tebligatla uyarıldı: Kürtçe konuşmaya devam ederseniz bu olumsuz davranışa yönelik gruplaşma sayılacakERTUĞRUL MAVİOĞLU

İSTANBUL - Adalet Bakanlığı, Ceza İnfaz Kurumları tüzüğünde değişikliğe giderek tutuklu ve hükümlülerin yakınlarıyla Kürtçe telefon görüşmesi yapabilmesinin önündeki bürokratik engelleri kaldırmaya hazırlanırken, Bolu F tipi Cezaevi’nde Kürtçe telefon görüşmesi yapmak isteyenlerin sekiz aydır disiplin cezası tehdidi altında olduğu ortaya çıktı. Tutuklulara gönderilen tebligatta, Kürtçe telefon görüşmelerine devam etmeleri halinde, bunun ‘olumsuz davranışa yönelik gruplaşma olarak değerlendirileceği’ bildirildi.
AKP hükümeti bir yandan TRT-6’yı kurup Kürtçe ile ilgili geleneksel politikanın dışında bir adım atarken, ‘açılım’ henüz cezaevlerine ulaşmış değil. Bolu F tipi Cezaevi’nde, yakınlarıyla Kürtçe konuşmak isteyen ve bu konuda ısrarlı davranan tutuklu ve hükümlülere disiplin cezası uygulanıyor.

75 tutukluya tebligat
Cezaevi Müdürü Fazlı Bozer imzasıyla 75 tutukluya gönderilen tebligatta, ‘Türkçe’den başka bir dil’ ile konuşanlar, ‘olumsuz davranışa yönelik gruplaşmaya neden olmak’ ile suçlandı ve ilgili disiplin maddesi yönünden haklarında işlem yapılacağı bildirildi. 2009 Ocak başında gönderilen tebligat, 16 Aralık 2008’den 2 Ocak 2009’a kadar tutukluların yakınlarıyla telefonda Kürtçe konuştuklarını tespit eden 14 tutanağa dayandırıldı. 75 tutukluya gönderilen tebligat şöyle:
“Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzüğün 88. maddesinin (p) fıkrası gereğince ‘Telefon görüşmeleri Türkçe yapılır. Ancak, hükümlünün Türkçe bilmemesi veya görüşeceğini bildirdiği yakınının mahallinde yaptırılacak araştırma ile Türkçe bilmediğinin tespit edilmesi halinde konuşmanın yapılmasına izin verilir. Kayıtların incelenmesi sonucu konuşmanın suç unsuru bulundurduğunun tespit edilmesi durumunda bir daha hükümlünün aynı yakını ile Türkçeden başka bir dil ile konuşmasına izin verilmez’ hükmü gereğince, son dönemlerde haftalık 10 dakika telefon görüşmesini başka bir dilde yapmak istediğiniz ilgi sayılı tutanaklar ile tespit edilmiştir. Bu tür davranışlarınızın devam etmesi halinde 5275 sayılı kanunun 40. maddesinin 2 - d fıkrası gereğince ‘olumsuz davranışa yönelik gruplaşmaya neden olmak veya bu amaca yönelik gruba katılmak’ olarak değerlendirileceği ve disiplin maddesi yönünden işlem yapılacağı konusunda bilgi edinilmesi rica olunur.”
Tebligatı alan tutuklulardan Abdullah Oral, mektubunda “Bu cezaevinde sekiz aydır Kürtçe telefon yasak” dedi. Oral, TRT-6’ya rağmen Kürtçe yasaklarının cezaevlerinde sürmesini “TV dersem çık, telefon dersem çıkma” diye eleştirdi.

Tüzük değişiyor
F tipi cezaevlerinde Kürtçe telefon görüşmeleri yapan tutuklulara uygulanan disiplin cezaları sürerken, Adalet Bakanlığı yasağın gevşetilmesi yönünde adım atmaya hazırlanıyor. Tüzükte yapılacak değişiklik sonrasında, tutukluların ya da telefonda görüştükleri yakınlarının Türkçe bilip bilmedikleri artık kolluk tarafından araştırılmayacak, tutuklunun verdiği “Yakınım Türkçe bilmiyor’ beyanı yeterli olacak.