Haraç vermeyen ilkokullu kalbinden neşterlendi

Haraç vermeyen ilkokullu kalbinden neşterlendi
Haraç vermeyen ilkokullu kalbinden neşterlendi

Recep?in ailesi sinir krizi geçirirken Diyarbakır Çarıklı İlköğretim Okulu bir günlüğüne tatil edildi. FOTOĞRAFLAR: NURTEN TOPDEMİR / AA

İlkokulda haraç yüzünden kavga çıktı. Kalbinden neşterlenen 13 yaşındaki Recep Çekme öldü

DİYARBAKIR - İlköğretim okulunda neşterli kavga ölümle bitti. 13 yaşındaki Recep Çekme, okul arkadaşının kalbine sapladığı neşterle öldü. Üç öğrenci gözaltına alındı. Kavganın ‘haraç’ meselesi yüzünden çıktığı sanılıyor.
Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı bir beldeyken mahalleye dönüştürülen Çarıklı, dün güne kanlı bir ilkokul kavgasıyla başladı.
Çarıklı İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Recep Çekme, iddiaya göre haraç isteyen 7. sınıf öğrencisi R.B. ve iki arkadaşıyla tartıştı. Recep, sınıfına gitti. Arkadaşları beden eğitimi dersine gittiğinden sınıf boştu. Tartıştığı öğrenciler de peşinden sınıfa girdi. Tartışma boğuşmaya dönüştü. Bu sırada kalbinden neşterle yaralanan Recep, kanlar içinde öğretmenlerinden yardım istedi. Ama hastaneye kaldırılırken öldü. 
Neşteri kullandığı iddia edilen 15 yaşındaki R.B. ve iki öğrenci kısa sürede yakalanarak gözaltına alındı. Cinayete karışan öğrencilerin ‘R.B.’nin babası sağlık ocağında çalışıyor. Neşteri oradan almış’ dediği iddia edildi.
İlkokula gönderdikleri oğullarının ölümüyle sarsılan Çekme ailesi cinayetten öğretmenleri sorumlu tutunca, kaymakamlık okulu bir günlüğüne tatil etti. Gerginlik mahalleyi sarınca, polis geniş önlemler aldı. 

‘Annem kaç kez söylemiş’
Recep Çekme ise otopsinin ardından gözyaşları arasında Çarıklı Mahalle Mezarlığı’nda toprağa verildi.
Kardeşi öldürülen Sinan Çekme’ye göre okuldaki ‘haraç’ meselesi dün ortaya çıkmış değil: “Okulda büyük çocuklar küçük çocuklardan sürekli para istiyordu. Annem kaç defa okula gidip durumu anlatmış. Hatta kardeşimi okuldan alarak başka bir okula göndereceğini söylemiş. Kardeşim parayı vermeyince öldürüldü. Acımız çok büyük. Bu olayın takipçisi olacağız.” (dha)