Harbiye yeraltına inecek!

Önemli kültür merkezlerini barındıran Harbiye 'iki katlı' olarak yeniden inşa edilecek. İstanbul 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 'Harbiye Kongre Vadisi' projesini onayladı.

İSTANBUL - Önemli kültür merkezlerini barındıran Harbiye 'iki katlı' olarak yeniden inşa edilecek. İstanbul 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 'Harbiye Kongre Vadisi' projesini onayladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bölgeyi sil baştan değiştirmek için önümüzdeki günlerde çalışmalara başlıyor. Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu yıkılarak yeniden yapılacak, yeni tiyatro binası yerin altına doğru büyüyecek. Taşkışla Caddesi'ndeki trafik de yeraltına alınacak. Yeni vadinin 6-7 Ekim 2009'da yapılacak Dünya Bankası, IMF 2009 Yılı Guvernörler Toplantısı'na yetiştirilmesi planlanıyor.
İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi uzmanlarının hazırladığı Harbiye Kongre Vadisi'nin projesi, Şişli ilçesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olan ve Lütfi Kırdar Kongre Merkezi ve Rumeli Salonu, Hilton Convention Center ve Gümüş Caddesi, Harbiye Orduevi ve Askeri Müze, Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu ve Taşkışla Caddesi arasında kalan 17 bin metrekarelik alanı kapsıyor. Buradaki toplam 83 bin 695 metrekarelik inşaat alanının büyük çoğunluğu yerin altında olacak.
Tek bir yeni yapı olacak
Sadece Lütfi Kırdar Kongre Merkezi yüksekliğinde yeni bir yapı, yerüstünde inşa edilecek. Muhsin Ertuğrul Sahnesi'yle karşılaştırıldığında tiyatro alanı iki katına çıkartılırken, idare binası küçültülecek. Seyirci kapasitesi 600'den 700'e çıkarılacak. 1525 metrekarelik tiyatro, yeni projede 3 bin 500 metrekare üzerine yapılacak. Yeni tiyatro, beş katı yerüstünde, altı katı da yer-altında olmak üzere 11 kattan oluşacak.
Tiyatro binasının altında yapılacak altı katta da hem Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nu hem de Lütfi Kırdar Kongre Merkezini destekleyecek dört tane çok amaçlı salon, iki katta 759 araç kapasiteli kapalı otopark, kafeteryalar ve 1000 ofis bulunacak.
'Denize açılan bir konsept' olarak tasarlanan projede, ayrıca bir meydan oluşturulacak. Burası kent içinde kamuya açık her türlü sanatsal açık hava etkinlikleri ve festivallerin düzenlenebileceği bir dolaşım
alanı olacak. Bölgedeki Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu ise aynen korunacak. Açık Hava'nın önündeki yol tamamıyla yayalaştırılacak. Bu alanda sadece acil durumlar için servis yolu bağlantısı yapılacak. Taşkışla Caddesi'nin bir kısmı yeraltına alınacak. Araç trafiği Taşkışla Caddesi Lütfi Kırdar Rumeli Salonu ön kısmından itibaren yer-altına alınacak. Araçlar, Hilton Convention Center hizasından yüzeye çıkacak.
Bölgedeki tüm yeşil alanlar korunacak, ancak inşaat sınırına giren ağaçlar tekniğine uygun olarak taşınacak. Yerin altında 1000 ofis, yaklaşık 1000 araçlık otopark, çok amaçlı salonlar, simültane çeviri odaları, teknik odalar, kafeteryalar yer alacak. Zemin altında yapılacak çok amaçlı salonlar ile Lütfi Kırdar Kongre Salonu'na bağlantı holü yapılacak. Taşkışla'daki Osmanlı Çeşmesi de restore edilecek.