Harç yattı içki paydos

Yerel Yönetimler Yasası'nda yapılan değişiklikle içki ruhsatı verme yetkisinin belediyelere geçmesinden sonra Osmangazi'de 'içki' krizi çıktı.
Haber: İBRAHİM BÜYÜKFURAN / Arşivi

BURSA - Yerel Yönetimler Yasası'nda yapılan değişiklikle içki ruhsatı verme yetkisinin belediyelere geçmesinden sonra Osmangazi'de 'içki' krizi çıktı. AKP'li Osmangazi Belediyesi'nin içkili lokantaların ruhsatlarını iptal ettiği belirtildi.
Bursa Bar Gazino ve Tavernacılar Odası Başkanı Ahmet Dalgıç, CHP'li Nilüfer Belediyesi'nde hiçbir sorun yaşamadıklarını, ancak AKP'li Osmangazi Belediyesi'nde 100'e yakın içkili işletme ruhsatının bekletildiğini öne sürerek şöyle konuştu: "Belediye içkili yerlerin devir işlemini yapmıyor. İşletmeleri kapatmaya zorluyor. İçkili işletmelerin şehir dışına taşınacağını gerekçe gösteriyorlar. Odaya kayıtlı 285 işletme var. Bunları aynı yerde toplamak mümkün olmaz."
Ruhsat peşinde bir sene koştu
Haşim İşcan Caddesi üzerinde 20 yıldır içkili lokanta olarak faaliyet gösteren bir işyerini 2004 Ağustos ayında devralan Nurettin Altıparmak, işletme ruhsatını yenilemek için Osmangazi Belediyesi'ne başvurdu. Belediye Sağlık İşleri Müdürlüğü, İmar İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü tarafından işyeri sahibine eylül ayında, 'Devren ruhsat verilmesinin uygun olduğuna dair tespit tutanağı imza altına alınmıştır' yazılı tutanak verildi. Bu tutanakla belediyeye giden Altıparmak, ruhsat için kendisinden istenen 160 YTL'yi, 'harç' olarak ödedi. Ruhsat almaya izin çıktığı için, işyerine müşteri kabul eden Altıparmak, makbuzuyla defalarca belediyeye gitmesine rağmen, kendisine ruhsatı bir türlü verilmedi.
Yaklaşık bir yıl ruhsat yenilemek için mücadele veren Altıparmak, bir taraftan da işyerine 25 bin YTL masraf yaptı. Altıparmak'ın lokantasına gelen zabıta görevlileri, ruhsatı olmadığı gerekçesiyle kapıya mühür vurdu. Nurettin Altıparmak, yürütmeyi durdurma davası açacağını söyledi.
'Kırmızı Sokak' potu
Osmangazi Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ ise özellikle kent merkezinde çok sayıda vatandaşın kendilerini arayıp, içkili işletmelerden şikâyetçi olduğunu söyledi. Mahalle ve sokak aralarında, ailelerin bulunduğu yerlerde bu tür mekânların sakıncalı olduğunu savunan Karadağ, "Biz ekmek düşmanı değiliz. İşletme sahipleri çok iyi insanlar olabilir. Ama oralara girip çıkanlar sorun yaratıyor. Belediye olarak bu işletmeler için yerleşim yerlerinin dışında, As Merkez arkası, Mudanya Yolu ve Uludağ Yolu'nda üç nokta belirledik. Aynı Avrupa'da olduğu gibi, sadece içkili mekânların bulunduğu 'Kırmızı Sokak' oluşturmak istiyoruz" diye konuştu.
Kırmızı sokak nedir?
Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da uyuşturucunun satıldığı barlar ve genelevler 'Kırmızı Sokak Mahallesi'nde bulunuyor. Mahalle, ismini karanlık çöktüğünde yanan kırmızı neon ışıklardan alıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7639737639730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.