Harç zamlarını protesto gösterisi

Harç zamlarını protesto gösterisi
Harç zamlarını protesto gösterisi
Üniversitelerde 2009-2010 akademik yılı harç miktarlarına yapılan zam öğrenciler tarafından protesto edildi


Beşiktaş Demokrasi Meydanı'nda toplanan yaklaşık 200 öğrenci ellerinde dövizler taşıyarak "Herkese eşit parasız eğitim","eğitim hakkı satılamaz " şeklinde slogan attı. İstanbul'daki bir çok üniversiteden öğrencilerin katıldığı gösteride Beyoğlu Kumpanya üyeleri de tiyatro oyunu sergiledi. " Paranız batsın" adlı oyun öğrenciler tarafından beğeniyle izlendi. Oyun oynandığı sırada parasız ve eşit eğitim için imza kampanyası da başlatıldı.
Öğrenciler adına yapılan açıklamada, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın "eğitim paralı olacak,herkesin üniversiteye gitmesine gerek yok " şeklindeki sözleri hatırlatılarak, Özcan'ın yaptığı açıklamalar bugün meyvesini vermeye başlamış ve 7 Temmuz 2009 tarihinde alınan karar ile üniversite harçlarına yüzde 8 ile yüzde 100 arasında zam yapılmıştır." denildi.
Hergün yeni bir özel üniversitenin açıldığı belirtilerek, "Devlet üniversitelerinin her geçen gün özelleştiği, eğitim modeli olarak ABD'nin eğitim modelinin örnek alındığı bu durumun Türkçesi şudur; parası olmayan okumasın. Kimse kusura bakmasın ama bizler devlet büyüklerinin çocukları gibi Amerika'larda, Avrupa'larda okuyacak kadar para bulamıyoruz. Üniversiteden mezun olduğumuzda babamız bize ne tavuk çiftliği açabiliyor ne mısır ticaretinin kralı yapabiliyor." şeklinde konuşuldu.
Herkesin insanca yaşama, eşit ve parasız eğitim hakkına sahip olduğunu ifade edilerek yapılan zam protesto edildi. Bu zammın geri çekilmesini isteyen öğrenciler Özcan' a da istifa çağrısında bulundular. (dha)