Harçlarda temel hedef sosyal adalet

Başbakan Bülent Ecevit'in 'zam' sözünden sonra hükümetle barışan üniversite rektörleri, harçlarla hiçbir öğrenciyi zora sokmayacaklarını açıkladı.

ANKARA - Başbakan Bülent Ecevit'in 'zam' sözünden sonra hükümetle barışan üniversite rektörleri, harçlarla hiçbir öğrenciyi zora sokmayacaklarını açıkladı. Ecevit'i ziyaret eden Ankara, Gazi, Hacettepe ve ODTÜ rektörleri, "Hükümetin sorunlarımızla ilgilendiğine inanıyoruz. Ecevit'e şükran borçluyuz" diye konuştu.
ODTÜ Rektörü Ural Akbulut, öğrenci harçlarının 650 dolara yükseltilmesi isteği konusunda, "Burada temel amaç, öğrenciler
arasında sosyal adaleti sağlamak. Öğrencilerin çoğundan şu anda kayıt harcı alınmıyor. Çünkü yoksullar. Biz de gelir düzeyi yüksek öğrencilerden harç alıp, yoksul öğrencileri okutacağız. Burs ve kredi sistemi gelişecek" dedi.
AÜ Rektörü Nusret Aras ise, öğrencilerin üniversiteyi kazanmak için bir yılda 3-5 milyar lira harcadığına dikkat çekerek, "Üniversite eğitimi içinse para harcanmıyor sorun sadece harçlar değil" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  ODTÜ

  ,

  Bülent Ecevit

  ,

  zam