'Harçları Başbakan ödesin!'

'Harçları Başbakan ödesin!'
'Harçları Başbakan ödesin!'
Başbakan Erdoğan'a döner yediği sırada protesto gösterisinde bulunan 6 üniversite öğrencisi, kelepçeli olarak adliyeye sevk edildikten sonra serbest bırakıldı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, döner yediği sırada, “Başbakanım afiyet olsun, siz yemek yiyorsunuz ama bizim cebimizde harçlarımızı ödeyecek paramız yok” diye bağırdıktan sonra gözaltına alınan 6 üniversite öğrencisi serbest kaldı.

Başbakan’ı dönercide protesto ederken gözaltına alınan öğrenciler, ilk önce Çankaya Karakolu’na götürüldü. Susma hakkını kullanan öğrenciler, daha sonra elleri kelepçeli olarak adliyeye sevk edildi. “Devlet büyüklerine hakaret ve görevli memura mukavemet” suçlarından ifade veren öğrencilerin, organize bir eylem yapmakla suçlandığı anlaşıldı. Savcının, “Emniyet fezlekesine olayın organize olduğu yazılmış. Ne diyeceksin?” sorusuna öğrencilerin, “Olay organize değil. Başbakan’ın o saatte orada yemek yiyebileceğini nereden bilebiliriz?” yanıtını verdiği öğrenildi.
Öğrenciler, daha sonra mahkemeye sevk edilmeden serbest bırakıldı. Öğrenciler hakkında dava açılabileceği gibi takipsizlik kararı da verilebilecek. 6 üniversite öğrencisi 13 saatlik gözaltı sürecini şöyle anlattı:

‘Bana saat borçlu’
Osman Orhan: Başbakan’la göz göze geldiğim sırada ‘Başbakanım. Siz yemek yiyorsunuz ama biz açız. Cebimizde harçlarımızı ödeyecek paramız yok’ dedim. Apar topar gözaltına alındım. Bu sırada saatim kayboldu. Başbakan bana bir saat borçlu.
Çağlar Özbilgin: Gözaltına alınırken yüzüme bir darbe aldım. Yüzümde 8 cm uzunluğunda çizik var. Adli Tıp’ta gösterdim ama üzerinde durmadılar.
Samet Uslu: Kendi kalkıp dövecek diye korktum. Keşke ‘one minute’ diye girseydim. Bir ara ‘metalci işareti yapsak mı’ dedik, sonra vazgeçtik. Polisler sırtıma tekme attı. Gece nezarette ağrısını çok çektim. Polisler bir ara beni arkalara götürmeye çalıştı. ‘Benim sonum kötü’ dedim.
Fırat Can Yavuz: Arkadaşlarımın tartaklandığını görünce, ‘Bunların suçu ne? Niye vuruyorsunuz?’ diye sordum. Bir koruma, ‘Harçları protesto ediyorlar’ dedi. Ben de ‘Demokratik haklarını kullanıyorlar’ dedim. Koruma, ‘Bunu da alın’ dedi. ‘Neden gözaltına alınıyorum? diye sordum. ‘Karakolda öğrenirsin’ deyip ayağıma vurdu, bileğimi büktü.
Murat Şahin: Başbakan en lüks restoranda yemek yiyor, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan Antalya’da tatil yapıyor. Kriz onları teğet geçiyor, bizi değil. Ben devlet üniversitesinde neden para vererek okuyorum? Harçları Başbakan ödesin.
Çağrı Yılmaz: Karakola gittiğimizde saat 24.00’e kadar bizi niye aldıklarını söylemediler. Daha sonra ‘Devlet büyüklerine hakaret etmişsin’ dediler.(Milliyet)