Harekâtın adı yetti

'Son dakika' maratonu
Uluslararası haber ajansı AP, dün saat 18:05'te Türk askerlerinin Kuzey Irak'a girdiğini duyurdu. Tüm televizyonlar haberi son dakika olarak geçerken 18:38'de Reuters 'Operasyon yok' dedi. Kısa bir süre sonraysa 'CNN International'a göre Pentagon harekâtı doğruladı' haberi geldi.
Petrol fiyatı arttı
Önce Dışişleri Bakanı Gül, ardından Beyaz Saray Sözcüsü Johndroe, son olarak da Iraklı yetkililer haberi yalanladı. Haber Ankara'daki büyükelçileri de heyecanlandırırken askeri ataşeler harekete geçti. Uluslararası piyasalar da tepkide gecikmedi ve petrol fiyatları yaklaşık 50 sent arttı.

ANKARA - Türkiye'nin Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon yaptığı haberi tüm dünyada heyecan dalgası yarattı. Uluslararası haber ajansı AP, saat 18.05'te bir Türk askeri yetkiliye dayanarak, "Türkiye'nin birkaç bin askerle Kuzey Irak'a geçtiği'ni tek cümleyle duyurdu. Türk televizyonları da gelişmeyi son dakika olarak duyururken, saat 18.38'de İngiliz haber ajansı Reuters'in 'operasyon olmadığı'na ilişkin haberi geldi. Birkaç dakika sonra ekranlara 'CNN International'a göre Pentagon operasyonu doğruladı' haberi düştü. Kısa süre sonraysa Türk, Amerikan ve Iraklı yetkililerden yalanlamalar geldi. Genelkurmay kaynakları harekâtın söz konusu olmadığını belirtti.
Gazeteciler Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü de 'Afrika Günü' resepsiyonunda yakalayıp sordu. Gül, "Böyle bir şey yok. Olursa zaten biz söyleriz" yanıtı verdi.
Askeri yetkililerin yalanlamasıyla eşzamanlı olarak, operasyon haberi G8 zirvesinin yapıldığı Almanya'da ABD Beyaz Saray Sözcüsü Gordon Johndroe'ya da yöneltildi. Sözcü, operasyon haberini yalanladı. Irak'ta da bölgesel yönetim lideri Mesud Barzani'nin sözcüsü Fuad Hüseyin 'Türk askeri görmedik' açıklaması yaptı.
Son olarak saat 18.56'da Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari "Büyük bir operasyon gözlemlemedik" diyerek son noktayı koydu.
Haber, büyükelçilikleri de heyecanlandırdı. Danimarka Büyükelçiliği'nin resepsiyonunda basından bilgi almaya çalışan büyükelçiler, askeri ataşelerini de harekete geçirdi.
Dünya piyasaları da haberden etkilenirken petrol fiyatları yaklaşık 50 cent arttı.