Harflerden kaçış yok

Alfred Dreyfus, Fransız ordusunda Yahudi asıllı bir yüzbaşıydı. 1894'te ordu sırlarını Almanlara satmakla, yani casuslukla suçlandı. Delil ise bilgi notlarıydı. Bilirkişiler, notları Dreyfus'un yazdığını rapor etti.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Alfred Dreyfus, Fransız ordusunda Yahudi asıllı bir yüzbaşıydı. 1894'te ordu sırlarını Almanlara satmakla, yani casuslukla suçlandı. Delil ise bilgi notlarıydı. Bilirkişiler, notları Dreyfus'un yazdığını rapor etti.
Tutuklandı ve Şeytan Adası'na gönderildi. Fransız yazar Emile Zola, bir gazetede, hukuksuzluğa isyan eden bir mektup yayımladı. Dünya tarihine geçen uzun yargılama süreci 1906'da tamamlanabildi ve Dreyfus, sivil bir temyiz mahkemesinde beraat etti. Dava, 'adli belge inceleme' mesleğinin ilk hatası olarak tarihte yer aldı.
Bilirkişi çok önemli
111 yıl önce yaşanan bu olayın örneklerine günümüzde de rastlamak mümkün. Tehdit altında yazılmış bir mektup, taklit edilen bir imza, hastalık döneminde imzalatılmış bir vasiyet, alkollüyken imzalanan bir sözleşme, insanın hayatını altüst edebiliyor. Bu tür davalar mahkemeye yansıdığında 'bilirkişinin' raporu büyük önem kazanıyor. Trilyonluk bir sözleşmeye eklenen bir rakam ya da yaşamı tümüyle değişterecek bir belgenin altındaki taklit imza, bilirkişilerin takdirine kalabiliyor.
Konuyla ilgili, aralarında adli tıpçıların da bulunduğu uzmanlar bir araya gelerek, bilirkişi kirliliğini ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye'nin ilk Adli Belge İnceleme Derneği'ni kurdu. Dernek başkanı ve aynı zamanda Adli Tıp Kurumu akademisyenlerinden Doç. Dr. Faruk Aşıcıoğlu, adli belgenin adliyelerde bilirkişiye en fazla ihtiyaç duyulan alan olduğunu belirterek, şunları söyledi:
'Yetkin eleman yok'
"Mahkemeler sahte imza, sahte belge, yazı taklidi gibi konularda kimin yetkin bilirkişi olduğu konusunda sıkıntı içinde. Adli Tıp Kurumu ve Emniyet'in kriminal laboratuvarları, bu konudaki resmi bilirkişiler. İş yoğunluğu, mahkemeleri özel bilirkişilere yönlendiriyor, ama herhangi bir yüksekokul mezunu bilirkişi olabiliyor. Bu işte yanlış yapma lüksü olmamalı. Ancak, maalesef bu konuda yetkin eleman yok.
Dernek olarak, şu an bilirkişilik yapanlara ve resmi kurumlarda ilgili kişilere eğitim vereceğiz. Böylece davalar ehil bilirkişilere gitmiş ve zaman kazanılmış olacak." Aşıcıoğlu, hazırladığı 'Adli Belge İncelemesi' adlı kitabında harflerle ilgili şu bilgileri veriyor:
Kim, nasıl yazıyor?: İngilizler daha dik yazmaya eğilimli, Fransızlar ise H, I, J ve K gibi büyük harflerin serbest ucuna, saat istikametinin tersi yönünde hareketle küçük bir halka konduruyor. Almanlar 'G' harfini 'g'nin büyüğü olarak yapıyor. İngilizcede 'ben' anlamına gelen 'I' zamirini erkekler kadınlara göre daha uzun yapıyor. Homoseksüellerin yazımı da kadınlarınkiyle benzerlik gösteriyor. Parkinson hastalarının yazılarındaki harfler hastalık ilerledikçe küçülüyor.
Tehdit altında, zorla yazdırılmış mektup ya da sözleşme de ayırt edilebiliyor. Tehdit altında yazılan yazıda titreklik, paniğin verdiği köşelenmeler oluyor. Alkol içirilip ya da uyuşturucu ilaç verilerek kafadaki bulanık haliyle yazılan bir mektup ya da harf kullanılarak atılan imza olayının da ispatı mümkün. Alkolün etkisinde yazılan yazıda, 'h', 'd' gibi yukarı doğru, 'y', 'g' gibi aşağı doğru uzantısı olan harflerin uzunluğu artıyor.
Farklı imza: Kişinin her imzasının aynı olmaması, imzanın samimi olduğunu gösterir. Art arda atılan imzalar bire bir uyuyorsa, şüphe uyandırır. Kopyalanmış olabilir. İmzalar mutlaka el yazısı unsuru içerecek şekilde, harf kullanılarak atılmalı. İki karalama şeklindeki imza, kolayca sahtecilik mağduru olabilir.
Kalem bekletme: Sözleşme imzalatılan kalemi bekletip, yıllar sonra aynı kalemle sözleşme üzerinde sahtecilik yapanlar var. Ancak bu da kanıtlanabilir.
Tehdit mektupları: Tehdit mektuplarında genellikle sol el kullanılıyor. Ancak bu hemen anlaşılır. Sol elini kullananlar yuvarlak harfleri saat yönü, sağ elini kullananlar ise saat yönünün tersi istikametinde yazıyor. Erkekler kaba kuvvet göstergesi kelimeleri seçerken, kadınlar tiksindirici kelimeleri tercih ediyor.
Hitler'in ruh hali
Alman diktatör Adolf Hitler'in imzasındaki değişiklik, 'depresyon' ve 'parkinson' hastalığının imza üzerindeki etkisine örnek olarak gösteriliyor. Hitler'in çeşitli dönemlerde attığı imza örneklerine göre 1933'teki imzanın aşağıya doğru eğimi, Hitler'in ruh halinin depresyonda olduğunu gösteriyor. 1940'taki imzasında yazının bozulması ve kısalması, parkinson hastalığının belirtilerini gösteriyor. İmza, yıllar içinde giderek özelliğini yitiriyor. Nisan 1945'te alınan imza, Hitler'in intihar etmeden önceki son imzası.


    http://www.radikal.com.tr/7631917631910

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.