Harran okullarında kız sayısı erkeklere yetişti

'Haydi Kızlar Okula' sonuç verdi, Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde eğitime kazandırılan kız sayısı erkek çocuklarının sayısına yaklaştı.

ŞANLIURFA - 'Haydi Kızlar Okula' sonuç verdi, Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde eğitime kazandırılan kız sayısı erkek çocuklarının sayısına yaklaştı.
Okur yazar oranı Türkiye ortalamasının altında kalan ve tarım işçiliğiyle geçinen ailelerin yoğunlukta olduğu Harran'da, Kaymakamlık, Milli Eğitim Müdürlüğü ve gönüllü öğretmenlerce birkaç yıl önce eğitim seferberliği başlatıldı. Bu kapsamda mahalle ve köylerde ziyaret ettikleri ailelerle görüşen öğretmenler, eğitim çağındaki kız çocuklarını okula göndermeleri için ikna etmeye çalıştı. Aileler Şartlı Nakit Transferi ve eğitim yardımlarından faydalandırıldı.
Lisede yedi kızdan 35'e
Harran Kaymakamı Hasan Yaman, bu yıl 7 bin 200 erkek öğrencinin eğitim gördüğü ilçede, kız öğrencilerin sayısının da 6 bin 800'e yükseldiğini söyledi. Harran'da okula giden kız sayısının her geçen gün biraz daha arttığını vurgulayan Yaman, "Geçen yıl ilçe genelinde yalnızca yedi kız liseye devam ediyordu. Yapılan çalışmalarla bu sayı 35'e yükseldi" dedi.