Harun Aydın alarmı

Almanya'da tutuklanan ve Metin Kaplan' ın
'sağ kolu' diye bilinen Harun Aydın'ın sorgusu sürüyor. Alarmdaki Alman polisi, "Aydın, uyuyan teröristlerden" dedi.

FRANKFURT/DÜSSELDORF - Tüm dünyada İslamcı örgütler hakkında sıkı takip yürütülürken, Almanya da Kaplancıları kıskaca aldı. Kendini 'Köln halifesi' ilan
eden Metin Kaplan'ın 'sağ kolu' Harun Aydın, 17 Ekim'de içinde şüphe uyandırıcı eşyalar bulunan bir valizle Frankfurt'tan Tahran'a giden İran Havayolları'na ait bir
uçağa binerken tutuklandı.
Federal Başsavcı Kay Nehm, Köln Üniversitesi'nin tıp ve biyokimya dallarında eğitim gören 29 yaşındaki Aydın'ın, İslami arka planı olan bir terör örgütünün
üyesi olarak ağır şiddet olayları planladığı şüphesiyle tutuklandığını söyledi. Başsavcılık Sözcüsü Frauke Scheuten, Aydın'la 11 Eylül saldırılarını düzenleyen kamikaze hava korsanlarından üçünün faaliyet gösterdiği Hamburg'daki hücre arasında bağlantı olması ihtimalini dışlamadıklarını belirtti.
Valizde bulunanlar
Sınır Koruma Sözcüsü Armin Thiel, valizde bulunanları şöyle sıraladı: Nükleer, biyolojik ve kimyasal silahlara karşı korunmalı giysiler, patlayıcıların ateşleme sistemini harekete geçirmede kullanılan cıva benzeri bir madde içeren parfüm şişesi, cihada hazırlıkla ilgili bilgiler veren CD ROM, intihar saldırılarıyla ilgili görüntüler bulunan video kaset, eşine veda mektubu ve vasiyetname. Alman gazeteleri ise bunların yanı sıra kamuflaj desenli tulumlar, siyah kask, radyo dalgalarıyla yollanan mesajları çözen elekronik cihaz bulunduğundan söz etti. Alman emniyetinin Aydın'ın evinde yaptığı aramada da kanıt niteliğinde pek çok şey bulduğu belirtildi.
Federal Başsavcılık, veda mektubu ile vasiyetnameyi, Aydın'ın Taliban safında cihada girişmeyi istediği ve bu çerçevede intihar saldırısını göze aldığına yordu. Daha önce Başsavcılık, Kaplancıların 1996-97'de Usame bin Ladin ve Kaide örgütüyle bağlantı kurduğunun saptandığını duyurmuştu.
Darmstadt yakınlarındaki Weiterstadt'ta sorgusu süren Aydın'ın avukatı Murat Sertsöz suçlamaları reddetti. Sertsöz, Tahran'da bir kitap fuarına giden müvekkilinin havaalanında Mehmet adlı bir tanıdığıyla karşılaştığını, aşırı bagajı olduğundan ötürü Mehmet'e bagajları birlikte geçirmeyi teklif ettiğini, bu arada eşyalarının birbirine karıştığını iddia etti.
'Dönüş bileti vardı'
Savaş giysilerinin ve kaskın Aydın'a ait olmadığını öne süren Sertsöz, müvekkilinin veda mektubu yazmadığını, aksine dönüş bileti de aldığını söyledi. Kaplancıların kurduğu İslami Cemiyet ve Cemaatlar Birliği üyesi Aydın'la Metin Kaplan arasındaki bağlantıyı ise müvekkilinin Kaplan'ın dünürü olmasıyla açıkladı.
Alman güvenlik kaynakları Aydın'ı bir emirle harekete geçmeyi bekleyen 'uyuyan teröristler'den biri olarak gösteriyor. Metin Kaplan'ın rakibi Halil İbrahim Sofu'nun öldürülmesiyle ilgili davada yargılanıp beraat eden Aydın'ın, 1998'te Anıtkabir'e uçaklı intihar saldırısı planına karıştığı da ortaya atılmıştı. Kaplan ise hâlâ Sofu davasında aldığı 4.5 yıllık hapis cezasını çekiyor. Kaplancıların 'Hilafet Devleti' adlı örgütünün üye sayısı yaklaşık 2 bin olarak hesaplanıyor.
Milli Görüş'e inceleme
Alman Anayasayı Koruma Dairesi'nin yakın takibe aldığı İslam Toplumu Milli Görüş Derneği de gelişmelerden rahatsız oldu. Dernek başkanı ve Necmettin Erbakan'ın yeğeni Mehmet Erbakan, Deutschlandfunk radyosuna, "Teröristlerin bulunması için yapabileceğimiz her şeyi yapmaya hazırız. Politikacılar ve yetkililer sadece bizlerden nasıl bir somut yardım beklediklerini söylemeliler" dedi.
Almanya rahatsız
Harun Aydın'ın yakalanması, Muhammed Atta liderliğindeki kamikaze hava korsanlarının ülkedeki faaliyetlerini önceden saptayamayan Alman hükümetinin Washington'ın baskılarıyla karşılaştığı bir döneme denk geldi.
ABD Adalet Bakanı John Ashcroft, önceki gün Hamburg'un ABD'ye saldırıların planlandığı yer olduğunu resmen açıkladı. Almanya İçişleri Bakanı Otto Schilly de "Bunu göremediğimizi söylememiz gerek. Ancak açık fikirli olmak gerekirse hep birlikte başarısız olduk. Güvenlik sistemimizi gözden geçireceğiz" dedi.
11 Eylül sanıkları Muhammed Atta, Marvan el Şeyhi ve Ziyad Cerrah, 90'larda Hamburg'da üniversite eğimi sırasında aynı odada kalmıştı.
(Dış Haberler)