Hasan Cemal: Kendimi kullanılmış...

Hasan Cemal: Kendimi kullanılmış...
Hasan Cemal: Kendimi kullanılmış...
PKK'nın geri çekilme sürecinde adını ve sesini duyduğu Delila Meyaser'in hikayesini kitaplaştıran Hasan Cemal son kitabından, gündemdeki konulara kadar pek çok soruya cevap verdi.

İSTANBUL - Usta gazeteci Hasan Cemal son kitabında 24 yaşında dağda öldürülen PKK ’lı bir genç kızın günlükleri üzerinden hikayesini yazdı.

Hasan Cemal Hürriyet’ten Çınar Oskay’a Kürtlerin Sezen Aksu’su denilen Delila Meyaser’I nasıl öğrendiğini, günlüklerini nasıl bulup kitabını yazdığını anlattı.

PKK’lıların geri çekilme sürecinde ilk kez duyduğu Delila’nın sesinden oldukça etkilendiğini belirten Cemal sonrasında bu genç kızın hikayesinin peşine düştüğünü belirtiyor.

Gündeme dair soruları da cevaplayan Cemal son dönemde gündeme gelen “kullanışlı aptallar” sözü v eve kendisini kullanılmış hissedip hissetmediği yönündeki soruya ise şu cevabı veriyor;

“Kesinlikle kullanılmadım. Bu tür eleştirileri, nitelemeleri reddediyorum. Değişen ben değilim, Erdoğan’dır. 2003 itibariyle özgürlükler, Kıbrıs, Avrupa Birliği’ne uyum, askeri vesayetin geriletilmesi, 27 Nisan askeri muhtırası, Cumhurbaşkanlığı seçimi, Ak Parti hakkında kapatma davası konusunda doğru bir tavır almış, ben de bu doğru tavrını kendi demokratik değerlerime uygun bulduğum için desteklemişimdir. Ama bu desteğimi verirken de hep uyarmışımdır: “Asker frenini demokrasiden çekerken, sivil frenini koymaya başlamanız da mümkündür.” Bunu birçok makalemde yazdım. 2006 başındaki yazımın başlığı “Erdoğan geçen yıl demokrasi sınavından çaktı” idi. Desteğim hiçbir zaman kategorik olmadı. Her zaman eleştirel bir destekti. Bugün karşımda demokratik değerlerimi yerle bir eden bir Erdoğan olduğu için onu en şiddetli dille eleştiriyorum.

O zamanki farklı biri miydi? Gazetecinin görevi biraz da bir siyasetçinin motiflerini sorgulamak, olasılıklar konusunda kamuoyunu uyarmak değil midir?

Bu soruyu bana Can Dündar “‘Bugün desteğim haram olsun’ diyor musun?” şeklinde sordu. Ben de “Haram olsun demiyorum” diye yanıtladım. Bugün de o desteğimin arkasındayım. Attığı somut adımlara ve uygulamalara destek çıktım. AB, Kıbrıs, demokratikleşme, askeri vesayet, 2010’da HSYK konusunda aldığı tavır... Ama örneğin HSYK konusunda “Hata yaptık” deyip dönen Erdoğan oldu. Ben dönmedim.”

Röportajın tamamı için tıklayınız