Hasan Cemal krizinde son nokta!

Hasan Cemal krizinde son nokta!
Hasan Cemal krizinde son nokta!
15 gündür izinli sayılan Hasan Cemal'in bugün Milliyet'e gönderdiği yazı basılmadı. Bunun üzerine Hasan Cemal 15 yıl önce, 1998 yılında yazmaya başladığı Milliyet'ten ayrılmaya karar verdi

28 Şubat'ta Milliyet'in manşetinde “İmralı zabıtları” başlığıyla yayımlanan Namık Durukan'ın haberi üzerine çıkan tartışma Hasan Cemal'in gazetesinden ayrılmasıyla son buldu. İmralı Zabıtları haberinden sonra Hasan Cemal ikii yazı kaleme aldı. İlk yazı “Barış olgunlaşmış durumda, resmin bütünü sakın ola gözden kaçmasın!” başlığıyla 1 Mart Cuma günü yayımlandı. Cemal'in bu yazısı, Milliyet'e ve Namık Durukan'a kutlamayla başlıyordu.

Cemal'in, ikinci ve son yazısı 2 Mart'ta yayımlandı. Cemal bu yazının başlığı “Sayın Başbakan, tarihin eli yine omzunuzda, tarih bazen yaşarken de yakalanır!” idi. Cemal bu yazıda, Milliyet'in İmralı notlarını yayımlamasını suçlayanları eleştiriyor ve “Gazete yapmak ayrıdır, devlet yönetmek ayrıdır. İkisi birbirine karıştırılmasın. Kimse de kimsenin işine öyle karışmasın” diyordu.


BAŞBAKAN 'BATSIN BÖYLE GAZETECİLİK' DEDİ

Başbakan Tayyip Erdoğan , 2 Mart'ta Balıkesir'de yaptığı konuşmada “Gazeteciliğiniz batsın” derken doğrudan Hasan Cemal'in yazısına gönderme yaptı. Erdoğan, “Bu medyanın bazı uzantıları, kalemşörleri şunu yazıyor. Devlet yönetmek başka bir şey, gazete yapmak farklı bir şey. Eğer bu ülkeye bu millete zerre kadar sevdanız varsa şu çözüm sürecine katkıda bulunmak istiyorsanız böyle bir haberi atamazsınız, atmamanız gerekirdi. Bu süreç hassas bir süreç. (…) Eğer böyle gazetecilik yapacaksan, batsın senin gazeteciliğin...” dedi.

Bundan sonra medya kulislerine Milliyet'in sahibi Erdoğan Demirören, Başbakan'ın çıkışının ardından Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak'a, Hasan Cemal'in, gazetesinin yayınını savunan tavrından duyduğu rahatsızlığı ilettiği yansıdı. İddiaya göre Demirören, Cemal ile Başbakan'ın çıkışını köşesinde eleştiren Can Dündar'ın yazılarına son verilmesini istemiş, Sazak ve yazı işleri direnmişti. Kriz, Dündar'ın yazılarına devam etmesi, Hasan Cemal'e ise iki hafta ceza verilmesi formülüyle donduruldu. İki haftalık süre bugün doldu ve gözler Milliyet cephesine çevrildi.


NE OLDU?

Pazartesi günleri izin yapan Cemal, salı günü yayımlanacak yazısını 16 Mart Cumartesi günü Derya Sazak'a gönderdi. Sazak, bu yazıyı yayımlayamayacağını belirterek Hasan Cemal'den yeni bir yazı istedi. Cemal'in cevabı, “gönderdiği yazı yayımlanmadıkça yeni bir yazı göndermeyeceği” yolunda oldu. (T24)İşte Hasan Cemal'in Milliyet'in yayınlamadığı yazısı: 


İki haftadır kapalı olan köşemi açarken
Gazetecilik ve gazeteciler üzerine... 


Başbakan Erdoğan , Balıkesir’de Milliyet’e dönüp Namık Durukan’ın İmralı Zabıtları haberinden dolayı “Batsın bu gazeteciliğiniz!” dediğinden beri iki haftadır bu köşe kapalıydı.
Tayyip Erdoğan, Balıkesir konuşmasında beni de hedef almıştı. Adımı zikretmemişti ama haberi ve gazeteciliği savunan benim bir cümlemi aynen alıp bana da yüklenmişti.
Ben o cümlede kendi mesleğimin en temel ilkelerinden birini özenle vurgulamıştım. ‘Gazetecilikle memleket idaresi’nin ayrı ayrı konular olduğunu belirtmiş, ikisinin arasından geçen ayırıcı çizgiye işaret etmiştim.
Özeti şuydu:
Demokrasilerde siyasetçi ülke yönetir, gazeteci gazete yapar!
Evet, öyledir.
Demokratik rejimlerde gazeteciliğin sınırlarını özgürlükler ve gazetecilik mesleğinin evrensel ilkeleri çizer; iktidarların bakış açılarıyla milli-gayri milli gibisinden kriterler çizmez.
Gazeteciliğin evrensel ilkeleri içinde, tarifi her zaman kolay olmasa da, hiç kuşkusuz sorumluluk da vardır. Ama bu sorumluluk duygusuyla iktidar odaklarının anladığı ‘sorumluluk’ ille de örtüşmez, örtüşmek zorunda da değildir.
Demokrasilerde gazetecilerle iktidar sahipleri zaman zaman anlaşamaz çatışırlar.
Çok görülür bu durum.
İlişkilerin fena halde gerildiği, bazen kopma noktasına geldiği de olur.
Bu konuda özellikle Amerikan demokrasisinden çok ilginç, renkli örnekler verilebilir.
Şimdi bunları geçiyorum.
‘İmralı zabıtları’ yüzünden Ankara ’yla Milliyet arasında yaşanmış ‘olay’ın perde arkasına bugün için girmek niyetinde değilim. Kişiselleştirmek de istemiyorum konuyu...
Böyle bir ‘olay’ benim başıma ilk defa gelmiyor. Ayrıca, yıllar ve yıllar boyu birçok meslektaşım bu yollardan geçti, geçmeye de ne yazık ki devam ediyorlar.
Belirtmekte yarar var.
Medya-iktidar ilişkileri bu ülkede öteden beri sorunlu olmuştur. Çünkü, siyasal güç odakları her zaman medya ve gazeteci milletini genellikle kendi çektikleri ‘kırmızı çizgiler’le kontrol altında tutmaya çalışmıştır. Bunun için ekonomik, siyasal ve hukuksal aletlerle baskı uygulamıştır.
Hiç değişmemiştir bu.
Medya patronlarının gazetecilik dışındaki alanlarda mevcut ekonomik menfaatleri de iktidarların elini güçlendirmiştir.
Bir başka deyişle:
Kendi işleriyle ilgili olarak medya sahiplerinin Ankara’ya olan ihtiyaçları ya da Ankara’nın ekonomik konulardaki aşırı gücü - Türkiye ’de yargı düzeninin ikinci sınıflığıyla da birleşince- siyasal iktidarlar medyayla daha kolay oynamıştır.
Bir de gazeteciliğe bakış vardır, medya patronlarının bakışı...
1990’ların başıydı.
Cumhuriyet gazetesinin genel yayın yönetmeniydim. Türk iş dünyasının en büyüklerinden biri, gazete çıkarmak isterken benim de görüşümü almıştı.
Ben de ona sormuştum:
“Neden gazete çıkarmak istiyorsunuz?Avrupa çapında iyi bir buzdolabı fabrikası, iyi bir televizyon fabrikasıyla bankadan sonra bir de iyi gazeteniz mi olsun istiyorsunuz? Yoksa rakiplerinize karşı Ankara’da, iktidarlar nezdinde yeni bir güç odağı yaratmak için mi gazete çıkarmak istiyorsunuz? Ankara’da kendi iş menfaatlerinizi korumak ve geliştirmek mi, yoksa bir de iyi gazete sahibi olmak mı, hangisi?” Bu konuyu daha önce de yazmıştım. Ama yukarıdaki sorum bugün de geçerli. Ankara’yla, siyasal iktidarlarla medya arasındaki sorunlu ve kusurlu ilişki yapısı, sanıyorum, dün olduğu gibi bugün de yukarıdaki soruda düğümleniyor.
Ama yalnız bu değil.
Bir de ‘gazeteci milleti’nin, özellikle ‘gazeteci eliti’nin iktidar-medya ilişkilerini rayından saptıran ya da rayında tutamayan rollerini de akılda tutmak lazım.
Yöneticiler -ve önde gelen yazarlar- bu ülkede gazeteciliği güç odaklarına karşı olduğu kadar patronlara karşı, hatta patronlara rağmen savunmakta da başarılı olamadılar. Bunun için kendi aralarında mesleki nitelik taşıyan güçlü ortak platformlar oluşturamadılar.
Bu noktayı özellikle vurguluyorum.
Bu konuda, benim de 45 yıllık gazetecilik mesleğimde zayıf notlarım vardır.
Ayrıntıya girmiyorum.
Şimdilik girmek de istemiyorum.
İktidar-medya, iktidar-gazeteci, gazeteci-patron ilişkilerinde taşların yerli yerine oturabilmesi için, hiç kuşkusuz, gazeteci milletinin de mesleki görev ve sorumluluğu vardır.
Bu noktayı gözardı etmeyelim.
Olan biteni, eli kolu bağlıymış gibi ya da kendisini ilgilendirmiyormuş gibi seyretmek, yani kayıtsız ya da nemelazımcı tavır, demokrasi ve hukuk devletinin bu ülkede ikinci sınıflığa mahkum olmasında önemli rol oynamıştır.
Gazetecilik bayrağını ne kadar yüksekte tutarsak, kendi mesleğimizin bağımsızlık ve özgürlüğüne ne kadar sahip çıkarsak, Milliyet’in başarılı Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak’ın deyişiyle inadına gazetecilik çizgisinde ne kadar yürüyebilirsek, bu ülkede demokrasi ve hukuk çıtası da o kadar yükselir.
Bu konu, Türkiye’nin ‘Kürt sorunu’yla ilgili olarak bugün geçmekte olduğu hayati dönemde çok daha büyük bir önem taşıyor. Demokratik hukuk devleti çıtası ne kadar yükselirse, bu ülkenin barış ve huzur kapısı o kadar açılır.
Biz gazeteciler mesleğimizi ne kadar iyi yaparsak... Gazeteci gazeteciliğini, patron patronluğunu, siyasetçi siyasetçiliğini ne kadar iyi bilirse... Hiç kuşkunuz olmasın, herkesin kafası rahat eder, herkes daha huzura varır ve bu ülkede demokrasiyle barışın taşları çok daha çabuk yerli yerine oturur.
Mesleğini çok uzun yıllardır gerçekten seven bir gazeteci olarak herşeye rağmen, birçok olumsuzluğa rağmen geleceğe umutla bakıyorum.
Bu açıdan duygu ve düşüncelerim özellikle son iki haftada yaşadıklarımla daha bir güç kazandı diyebilirim.
Hadi, işimize bakalım.
İşimizi daha iyi yapalım.
İki haftalık mecburi aradan sonraki ilk yazımı noktalarken, daha iyisini yazabilirdim diye de düşünmeden edemiyorum doğrusu...


  http://www.radikal.com.tr/1125693112569322

  YORUMLAR
  (22 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yayimlayan - feritq

  kisi, sazak mi kimse niye o degil de suclu onu savunan cemal?

  Ee.. - candeniz02

  Sevgili Radikal simdi siz bu yaziyi yayinlamakla ne kadar demokratik ve ozgur bir gazete oldugunuzu mu kanitladiniz yani?Yoksa gunah mi cikartiyorsunuz?Ya da okuyucularinizin hakkinizdaki dusuncelerini manipule edebilmeyi mi dusundunuz?Biz de Yildirim Turker'in yayinlanmayan yazisini Birgun'den(ya da evrensel) okumustuk!Nasil olacak simdi?(Hasan Cemal nezdinde tum demokrat gazetecilere selam yolluyorum..)

  ileri demokrasinin aşırı ilerleyip gözden kaybolması... - nutmegstate

  Sanırım ileri demokrasi treni çok kalabalıktı. Bazı yolcuları trenden ATTILAR... Biz yarım aklımızla görebilirken bu günleri, sayın Cemal göremedi mi acaba 'yetmez ama evet' derken... Olayları kahkahalarla izlerken, söyleyecek tek sözüm var... Ağlama Melis !...

  İLRİ DEMOKRASİLERDE OLANDIR BUNLAR ::)) - Hayal Denizi03

  Hasan Cemal bir zamanlar AKP'nin has adamıydı. Hatta Onların söylemi ile "KÜRT" sorunu çözümünde danışman bile denebilir. lakin kırk yıl sırtında taşıdığın birini bir soluk sırtından indirince, başına neler geldiğini yaşayarak gördü. Olur böyle vakalar Türk Polisi yakalar deyimi bunun için söylenmiş olmalı. Osmanlı padişahlarına özenen, kendini 4. Murat sananların demıkrasi anlayışı olsa olsa bu kadar olur. Kınamayın a dostlarç

  ya taraf ya bertaraf !! - alpayari

  demişti zaten dürüstçe. Aynı dürüstlükle!! devam ediyor.. İşte bizim demokrasimiz... Ya taraf olup gazetecilik yaparsın yada her koşulda bertaraf olursun...

  barışa hasret bir ülke aynı zamanda demokrasiye de hasret ... - galipgüler

  Hasan Cemal her zaman tarafsız yazıları ile barışa gidecek yollar inşa etmeye çalıştı ve inşallah devam edecek ama böyle emirlerle çalışan gazete adı altında pazarlanan haber servislerinde değil gerçekten gazetecilik değerleri ve normları ile halk için halka haberleri doğru anlatmaya çalışan çabalayan yerlerde devam eder.bu ülke HASAN CEMAL , BANU GÜVEN , NURAY MERT ,YILDIRIM TÜRKER , AHMET ALTAN , ECE TEMELKURAN ve sayısız özgür bir gazeteci olarak unutmayacaktır.Ama en çok Mehmet Ali Birand ne derdi bu halkı barışa emanet eden Hasan Cemalin dik duruşuna bilemicez ama az çok tahmin edebiliriz belki...

  Taliban zihniyeti... - 1umut2

  Taliban zihniyeti ulkeyi avucuna almis. Hasan Cemal gibi degerli bir gazeteci ve de cok degerli bir insan en iyisini yapmis.