Hasan Cemal'e, Erdoğan yazısı için soruşturma: Şüpheli olarak ifadeniz alınacak

Hasan Cemal'e, Erdoğan yazısı için soruşturma: Şüpheli olarak ifadeniz alınacak
Hasan Cemal'e, Erdoğan yazısı için soruşturma: Şüpheli olarak ifadeniz alınacak
Savcılık, gazeteci Hasan Cemal'i "Akan kanın bir numaralı sorumlusu Saray'daki Sultan'dır, nokta!" başlıklı yazısı nedeniyle 'şüpheli' sıfatıyla ifadeye çağırdı.

RADİKAL - İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, T24 yazarı ve Bağımsız Gazetecilik Platformu P24'ün Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cemal hakkında, "Akan kanın bir numaralı sorumlusu Saray'daki Sultan'dır, nokta!" başlıklı yazısı nedeniyle soruşturma başlattı.

T24'te yayımlanan yazısı için "şüpheli" olarak ifade vermeye davet edilen Cemal'e, aksi halde "zorla getirileceği" bildirildi. 12 kitabı yayımlanan, çalışmaları Türkiye ve dünyada çok sayıda ödüle değer görülen, Harvard Üniversitesi Nieman Vakfı Gazetecilikte Louis Lyons Vicdan ve Dürüstlük Ödülü sahibi Hasan Cemal hakkında, 12 Mart 1971'deki darbe sürecinden sonra, bir yazısı nedeniyle ilk kez soruşturma-dava süreci başlatılıyor.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Umut Tepe'nin imzasını taşıyan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından tebliğ edilen yazıda şöyle deniliyor:

               İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

                   Güvenlik Şube Müdürlüğüne

Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yapılmakta olan bir soruşturmaya esas olmak üzere;

Aşağıdaki şüpheli Çağrı Kağıdının belirtilen şüpheliye tebliğ edilmesi (belgenin bir örneğinin şüpheliye verilmesi) düzenlenecek tebellüğ belgesinin Cumhuriyet Başsavcılığımız Barın Bürosunun (Faks No: 375 78 17) numaralı faks numarasına gönderilmesi rica olunur.

Umut Tepe 42093
Cumhuriyet Savcısı

                              ŞÜPHELİ ÇAĞRI KAĞIDI

KİMLİĞİ VE ADRESİ
ŞÜPHELİ: HASAN CEMAL, T24 isimli internet sitesi köşe yazarı 

12.08.2015 tarihinde T24 isimli internet sitesinde Hasan Cemal tarafından yazılan AKAN KANIN BİR NUMARALI SORUMLUSU, SARAY’DAKİ SULTANDIR NOKTA başlıklı köşe yazısı ile ilgili olarak yapılan soruşturmaya esas olmak üzere;

Yukarıda belirtilen haberin eser sahibi olmanız nedeni ile şüpheli olarak ifadenizin alınması gerektiğinden, çağrı kağıdına ilişkin tebligatımızı aldığınız tarihten itibaren 7 (Yedi) gün içerisinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu (İstanbul Adliyesi A1 Blok Kat.4 Büro no:424) müracaat etmeniz, bu süre içerisinde müracaat etmediğiniz takdirde CMK. Nun 146/1 maddesi gereğince ZORLA GETİRİLMENİZE KARAR VERİLECEĞİ ve ZORLA GETİRİLECEĞİNİZ Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 145 ve 146. Maddeleri gereğince tebliğ olunur.