Hasan dedenin acısı


Ankara'da şehit toruna zor veda, Türkiye'yi ağlattı

Sildi Hasan dede, Kadir'inin fotoğrafını özenle sildi. Zaten her zaman üzerine titremişti.

Öptü Askere gönderirken nişanlamış, dönüşte evlendirecekti. Şehit düşeceğini nasıl bilebilirdi.

Hem ağladı... Artık hıçkırıklarını tutamıyordu. Aynı anda Hasan dede gibi Kocatepe'yi dolduran yüzlerce kişi de ağlıyordu...

Kocatepe'de hüzün
Siirt'te şehit düşen dört erden Kadir Yalçın dün Ankara Kocatepe Camii'nde Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, kuvvet komutanları, Başbakan Yardımcısı Gül, bazı bakanlar ve liderler Baykal ile Sezer'in katıldığı törenle toprağa verildi. Dede Hasan Akkoç, tören boyunca torununun fotoğrafını elinden düşürmedi. Dedenin acısı, yanına gelen Yaşar Büyükanıt'ı da ağlattı.
Üç kentte daha
Askerler aileye taziyelerini iletirken alkışlandı, sıra Gül ve diğer bakanlara geldiğinde kalabalıktan protestolar yükseldi. Üç kentte daha cenaze vardı. Komando Er Tolga Kargıoğlu Osmaniye'de, Kıdemli Uzman Çavuş Serbülent Yalçın Kırıkkale'de, Üstçavuş Mustafa Kömürcü, Gaziantep'te binlerce kişi tarafından uğurlandı.


 • Genelkurmay'ın istediği 'tepki'nin ilki 24 Haziran'da

  * * *
 • Irak'tan Türkiye'ye 'bombardıman' notası

 • ANKARA - PKK'nın Siirt-Şirvan karayoluna önceden döşediği mayının uzaktan kumandayla patlatılması sonucu şehit olan dört asker dün memleketlerinde düzenlenen törenlerle toprağa verildi. Şehitlerden Jandarma Er Kadir Yalçın için Ankara'da düzenlenen törende vatandaşlar PKK'ya lanet yağdırdı, hükümet de protestolardan payını aldı.
  Şehit Yalçın için Kocatepe Camisi'nde tören düzenlendi. Törene, şehit erin babası Hasan Yalçın, annesi Meryem Yalçın ve üç kardeşi ile nişanlısı Sibel Yalçın'ın yanı sıra akrabaları ve kalabalık bir halk kitlesi katıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı Osman Güneş, Devlet bakanları Ali Babacan ve Beşir Atalay, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal, Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, ATO Başkanı Sinan Aygün ve öteki yetkililer katıldı.
  Fenalık geçirenler oldu
  Şehit Yalçın'ın dedesi Hasan Akkoç tören boyunca torununun askerde çekilmiş bir fotoğrafını kucağında taşırken zaman zaman öptü. Şehit erin yakınları yaşadıkları üzüntünün etkisiyle ayakta durmakta güçlük çekerken tören için cami avlusunda toplanan vatandaşlar da, göz yaşlarını tutamadı. Bazı vatandaşlar da fenalık geçirdi. Yalçın'ın ailesinin acısı herkesin içini hüzün kaplamasına neden olurken, yaşanan duygusal ortamdan Orgeneral Büyükanıt da etkilendi. Büyükanıt'ın göz yaşlarına hâkim olamadığı gözlendi. Hasan Akkoç, komutanlara, "Şehidin kanı yerde kalmaz, vatan bölünmez" dedi.
  Hükümete protesto
  Cenazeye katılan ve ellerinde Türk bayraklarının yanı sıra üzerinde "Ne zaman bitecek bu acı", "Yatan kelle değil, Türk evladı" yazılı dövizler taşıyan ülkücü grup, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Şehidim hakkını helal et bize" şeklinde slogan atarak, tekbir getirdi. Askerler şehit ailesine taziyelerini iletirken alkışlayan kalabalık, bakanlar taziyelerini iletirken, hükümeti protesto etti. Ülkücü gruptakiler ile bazı vatandaşlar, "Hükümet istifa", "Kimliksiz AKP, vatan sizden ne bekler", Kahrolsun hükümet", "Satılmış köpekler vatan sizden ne bekler", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Yan gelip yatmıyor, can verip yatıyor" sloganları attı. Törene katılan kadınlardan bazılarının "Bu son olsun", "Analar ağlamasın" diye seslendikleri duyuldu.
  ABD ve Barzani karşıtı sloganlar
  Sloganların hedefinde hükümetin yanı sıra Kürt lider Mesud Barzani, Abdullah Öcalan ve ABD de vardı. Protestocular, tören boyunca, "Şerefsiz Barzani", "Kahrolsun Amerika", Kılıçlar çekilir, hainler kesilir", "Kerkük'ü basarız, Barzani'yi asarız", "İmralı'yı da basarız, Apo'yu da asarız" ve "Mehmetçik Irak'a" sloganları attı. Şehit erin naaşı cenaze namazının ardından omuzlar üzerinde top arabasına kadar taşındı. Top arabasıyla resmi geçit töreni düzenlenirken de protestolar aralıksız sürdü. Cenazeyi izlemek için cami dışında toplanan vatandaşların hedefi de başta Gül olmak üzere hükümetin diğer üyeleri oldu.
  Askere tam destek
  Bazı vatandaşların, "Bu hükümetin PKK'dan ne farkı var. Beş yıldır ne verdiler bu millete? Seçim geliyor. Her şey sandıkta belli olacak. Biz garibanların evlatları her gün vatan için ölüyor, onlarınki yat alıyor" diye bağırdı. Bazıları da artık hiçbir siyasetçiye güvenmediklerini belirterek askerlere PKK ile mücadelede tam destek verdiklerini söyledi.
  Şehit er Kadir Yalçın'ın naaşı daha sonra Cebeci Şehitliği'nde toprağa verildi.  Annelerin, babaların, kardeşlerin, eşlerin bağrı yandı
  Yalçın'ın cenaze törenine yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Eşi Seçil Yalçın 'Ben sensiz ne yaparım' diyerek ağladı.
  FOTOĞRAF: ERHAN GÖGEM / DHA


  Şehit düşen Jandarma Kıdemli Uzman Çavuş Serbülent Yalçın Kırıkkale'de yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.
  Cenazede, şehidin dört yıllık eşi Seçil Yalçın, eşinin resmini defalarca öperken, "Aşkımı benden alanların elleri kırılsın. Ben sensiz ne yaparım? Beni de al yanına. Çınarım gitti, ben de gitmek istiyorum" diye gözyaşı döktü, ağıtlar yaktı. Gözüyaşlı anne Meliha Yalçın'sa, "Kınalı kuzumu beklerken şehit haberi aldım. Yozgat'a gelecekti. Bize daha yakın olacaktı. Her gün rüyalarıma giriyordu. Ben kınalı kuzum olmadan ne yaparım şimdi" diyerek ağladı. Baba Ali Yalçın metanetini korurken, "Bizi bu durumlara düşüren Amerika. Bir büyükelçiye bile gücümüz yetmiyor. Vatan sağ olsun. Bir oğlumu şehit verdim, bir oğlum daha var. Onu da şehit vermeye hazırım" dedi. (dha)

  * * * * *
  Mustafa Kömürcü'nün cenazesi geldiğinde ağabeyi havaya ateş açıp 'Hoş geldin' dedi. Anne Fatma Kömürcü bayıldı.
  FOTOĞRAF: AHMET KAYA / DHA


  Şehit edilen 28 yaşındaki Jandarma Üstçavuş Mustafa Kömürcü'nün, ağabeyi Astsubay Başçavuş Emin Kömürcü, kardeşinin cenazesini tabancayla havaya ateş edip, "Hoş geldin yiğidim" diye bağırarak karşıladı.
  Şehidin eşi Özgül Kömürcü ile şoförlük yapan diğer ağabeyi Mehmet Kömürcü ise cenaze arabasındaki tabuta kapandı. Bayılan 60 yaşındaki annesi Fatma Kömürcü ise hastaneye kaldırıldı. Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Kilis Valisi Nevzat Turhan, 172. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İzzet Ocak, Gaziantep Emniyet Müdürü Ali Yılmaz ve yaklaşık 4 bin vatandaş cenaze namazı kıldı. Cenaze namazının kılınışı sırasında şehidin ağabeyleri Astsubay Emin Kömürcü, Astsubay Mesut Kömürcü ve minibüs şoförü Mehmet Kömürcü, bir askerin elinde tuttuğu kardeşlerinin fotoğrafını sırayla öptü. (dha)


  AKP'li milletvekili yuhalandı
  Tolga Kargıoğlu bir yıl önce şeker hastalığıdan ölen ablasının yanında toprağa verildi.
  FOTOĞRAF: TAHSİN ÜLKER / DHA


  Şehit er Tolga Kargıoğlu için Kadirli İlçe Jandarma Komutanlığı önünde düzenlenen törene Osmaniye Valisi Zübeyir Kemelek, AKP Osmaniye Milletvekili Durdu Mehmet Katsal, CHP Milletvekili Necati Uzdil, İskenderun 39. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Hamza Koçyiğit, ve 5 bine yakın vatandaş katıldı.
  Cenaze törenine katılmak üzere alana gelen AKP'li Katsal, kalabalık tarafından yuhalandı. Törende, 'Yan gelip yatmadı, çürük alıp kaçmadı', dövizi açan kalabalık, 'Kahrolsun PKK, işbirlikçi ABD', 'Kahrolsun PKK, işbirlikçi AKP', 'Vatan bölünmez, şehitler ölmez' sloganları attı. Bu sırada halkı galeyana getirdiği iddia edilen Hacı İspir bir süre gözaltına alındı. Cenaze namazını kıldıran Müftü Sarılar, slogan atılmaması ve alkış tutulmaması uyarısında bulunarak, "Biz PKK'ya ağladığımızı göstermeyelim" dedi.
  Yakınları tarafından teselli edilen şehidin babası Cihangir Kargıoğlu ise, "Vatan sağ olsun. Daha çok Tolgalar var" diye konuştu.
  Anne Zöhre Kargıoğlu ise, törende güçlükle ayakta durdu. Kargıoğlu, bir yıl önce şeker hastalığından ölen ablası Funda Kargıoğlu'nun mezarının yanında toprağa verildi. (dha)