'Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür' sloganı atan gruba polis müdahalesi

'Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür' sloganı atan gruba polis müdahalesi
'Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür' sloganı atan gruba polis müdahalesi
Polis, adliye bahçesinde "Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür" slogan atan 31 kişi yaka paça gözaltına aldı.Öğlen saatlerinde polis başka bir gruba müdahale etti. Olayda bir polis yaralandı

RADİKAL- Maltepe Gülsuyu'nda gösteri yapan gruba yönelik silahlı saldırıda Hasan Ferit Gedik'in ölümü ve 3 kişinin yaralanmasıyla ilgili olarak, 12'si tutuklu 35 sanığın yargılandığı davanın görüldüğü Anadolu Adalet Sarayı önünde gün boyunca eylem yapan toplam 31 kişi gözaltına alındı. Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma için sabah saatlerinde adliye ve etrafında geniş güvenlik önlemleri alındı. Adliyeye ilk olarak Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Gedik ve davanın diğer müştekileri geldi.Anadolu 10. "Kamu güvenliği" gerekçesiyle kapalı yapılan duruşmaya izleyiciler alınmadı.

SLOGAN ATTILAR, GÖZALTINA ALINDILAR

Demir bariyerlerle çevrelenmiş adliye bahçesinde toplanan 6 kişi "Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür" şeklinde slogan attı. Çevik kuvvet ekipleri önce grubu çember altına aldı ardından da kalkanlarıyla bahçenin dışına çıkardı. Grubun adliye dışında da slogan atması üzerine polis ekipleri bu kişilerin tamamını gözaltına aldı.

10 KİŞİLİK GRUP DAĞILDI

Davayı takip etmek için adliye çevresinde bulunan yaklaşık 10 kişilik bir grup da polisin gözaltı işlemi yapması üzerine "İşkence yapmak şerefsizliktir" şeklinde sloganlar attı.  Çevik kuvvet ekipleri grubu gözaltına almak istedi. Grup ara sokaklara dağıldı.

İKİNCİ MÜDAHALE: 7 GÖZALTI, 1 POLİS YARALANDI

Öğlen saatlerinde dava için gelen gruba adliye bahçesi dışında polis ikinci kez müdahale edildi. Müdahale sırasında kaçan grubun attığı taş sonucunda bir polis başından yaralandı. Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma için adliyeye gelen ve slogan attıkları için gözaltına alınan 6 kişinin ardından, polis 7 kişiyi daha gözaltına aldı. Adliye dışında sloganlar atan gruba bir anda müdahale eden çevik kuvvet ekipleri 7 kişiyi yine yaka paça gözaltına aldı. Bu sırada 20 kişilik bir grup, arkadaşlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Grup kaçarken polislere taş attı. Başına taş isabet eden bir çevik kuvvet polisi yaralanırken, grup polise karşı slogan atmaya devam etti. Davayı takip etmek amacıyla adliye önüne gelen 4 kişi, ellerinde "Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür" yazılı pankartla oturma eylemi yaptı. Uyarıya rağmen dağılmayan grup ile Çevik Kuvvet ekipleri arasında arbede yaşandı. Polis ekiplerince çembere alınan grup karga tulumba gözaltına alındı. Bu 4 kişinin plastik kelepçe takılarak polis otobüsüne bindirilmesi sırasında, adliye dışına çıkarılan diğer grup üyeleri de çeşitli sloganlar atarak polise taş fırlattı. Bunun üzerine Çevik Kuvvet ekipleri gruba müdahale ederek, biri kadın 12 kişiyi gözaltına aldı. Olaylar sırasında gruptakilerden bazıları ara sokaklara kaçarak dağıldı. Duruşma devam ederken, sabah saatlerinden bu yana gözaltına alınan kişilerin sayısı 31'i buldu.

Arzu KAYA-İSTANBUL/DHA