Hasan Ferit Gedik'in annesi: Lütfen, polis engeli kaldırsın

Hasan Ferit Gedik'in annesi: Lütfen, polis engeli kaldırsın
Hasan Ferit Gedik'in annesi: Lütfen, polis engeli kaldırsın
Gülsuyu'nda öldürülen Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Gedik, cenazenin Armutludan Gülsuyuna götürülmesine izin vermeyen polislere seslenerek "Benim oğlum Gülsuyu'nda katledildi. Lütfen, polis engeli kaldırsın. Katledildiği yere oğlumu götürüp, orada anmayı yapıp, bir an önce toprağa gömülmesini istiyoruz" dedi.

Maltepe Gülsuyu'nda Pazar günü çıkan olaylarda ölen Hasan Ferit Gedik (18)'in cenazesi pazartesi akşam saatlerinden beri Küçük Armutlu Cemevi'nde bekletiliyor.

Gedik'in cenazesi ailesi ve yakınları tarafından öldürüldüğü yer olan Gülsuyu'na götürülmek isteniyor. Ancak, Armutlu ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi alan polis, karşılıklı gruplar arasında çatışma çıkma ihtimaline karşı cenazenin Gülsuyu'na götürülmesine izin vermiyor.

Ailenin ve yakılan ateş etrafında ara ara slogan atan grubun bekleyişi ise sürüyor. Bu arada bekleyen gruptan bir kaç kişi, kaldırım düzenlemesi için getirilen ve paketler halinde caddenin kenarında bulunan taşları kırarak, "Hasan Ferit Gedik" yazdı.

BİR AN ÖNCE TOPRAĞA GÖMÜLMESİNİ İSTİYORUZ
Grubun bekleyişi devam ederken, Gedik'in ailesi ile Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, açıklama yaptı. Gedik'in annesi Nuray Gedik, "Benim oğlum Gülsuyu'nda katledildi. Lütfen, polis engeli kaldırsın. Mutlaka katledildiği yere oğlumu götürüp, orada anmayı yapıp, bir an önce toprağa gömülmesini istiyoruz. Sabaha kadar biz burada bekleyeceğiz" dedi. Bolu Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve dün Küçük Armutlu'da oğlu Hasan Ferit Gedik'in cenaze törenine izinle katılan eşi İbrahim Gedik'in de çok üzgün olduğunu aktaran acılı anne Nuray Gedik, "O da çok üzülüyor, 'Çocuğumun toprağına kürek atamadan gittim' diyor" dedi.


Armutlu'da gergin bekleyiş sürüyor

ONU BEN BÜYÜTTÜM
Dedesi Mustafa Meray da, "Ben, Ferit'in dedesi, bir halk, bir insan, bir Alevi olarak tabi ki, bizim örf ve adetlerimizin yerine gelmesi için, Hasan Ferit Gedikimizin Armutlu'da bir güneş gibi doğup, tüm Türkiye 'ye bir güneş olduğunu herkes bilsin, biz bu töreni mutlaka orada yapmalıyız. Bizim örf ve adetlerimiz. Hasan Ferit, namuslu, onurlu bir yavrumuzdur. Onu ben büyüttüm. Hiç bir kötülük düşünmediğine, hiç bir yanlış yapmadığına şahit oldum" diye konuştu.

HİÇBİR GÜVENLİK SORUNU YOKTUR
Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu ise, "Hasan Ferit Gedik, inançsal olarak bizim ocağımızın mensuplarından biridir. Hasan Ferit Gedik, bir mücadele sonucunda şehit düşmüş, yaşamını yitirmiştir. O mücadele, bu ülkenin aydınlık yüzlerini karartmak isteyenlere karşı bir mücadeledir. Hasan Ferit Gedik, bizim oturduğumuz mahallelerden, Gülsuyu, Armutlu, Gazi, Dersim, 1 Mayıs gibi, çetelere karşı buraların bir rant aracı olarak dönüştürülmesine karşı, buranın gerçek sahiplerinden buralar alınarak, çeşitli yerlere ve sermayedarlara peşkeş çekilmesine karşı ve onları destekleyen, kollayan, onların gözetimi ve denetiminde bölgeye sokulan uyuşturucu ve fuhuş çetelerine karşı mücadele verirken yaşamını yitirmiştir. Devlet, baskıcı, zulümcü tavrından ve bizim canlarımızı nasıl yolcu edeceğimiz söyleminden ve diretmesinden vazgeçip, Hasan Ferit Gedik canımızın, Gülsuyu'ndaki canlarımızdan helallik almasının yolunu açması gerekiyor. Hiçbir güvenlik sorunu yoktur" dedi.

DHA - Dilhun GENÇDAL


  http://www.radikal.com.tr/1153618115361812

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  /// - Al Capone

  ya durun ya - Polis Böyle Destan yaziyor

  BU NASIL BIR ADALET - pispor

  Insanlar cesetlerini toprağa veremiyorsa sözün bittiği yerdeyiz utanmadan birde demokrasiden demokratik paketler ile halkı kandırıyoruz

  karşılıklı grup ???? - ÖZGÜRISLIK

  Karşılıklı grupların çatışmasını engellemek için mi? Gruplardan biri mahallelerini uyuşturucu ve fuhuş çetelerine karşı korumaya çalışan ve bir yiğidiği şehit veren halk ,bunu biliyoruz peki diğer taraftaki grup kim, katiller . yani katiller elini kolunu sallaya sallaya ortadalar ve biz öldürürüz cenazenizide kaldırtmayız diyorlar.

  Ya-zık! - düşgünce

  Ne bekliyorduk ki? Polis pasifist karşıt görüşlüleri sündürmek, süründürmek, püskürtmek, kafasını gözünü kırmak için eğitildi, eli silahlı uyuşturucu mafyalarına karşı stratejileri yok(!) Ya da daha kötüsü (ve gerçeği) polisle elele çalışan mafya. Öyleki delil toplamaya giden polislerin delilleri kararttığını dahi canlı canlı izledik, yüzlerini kapamaya çalışmalarını vs. Bir de hala yorum yazanlar arasında 'cenazeyi gösteriye alet edip nefret yaratmak-bozgunculuk peşinde olmak' diyenler var. Bir 'İnsan' öldürüldü. Gencecik bir insan. Bu kadar her şey ortadayken hala bu tür yorum yapabilenler varsa, artık söyleyecek söz kalmamış demektir. Herkesi sınıflandıran faşist kafaların güdümüyle güdülen toplumdan ancak böyle yorum çıkar.

  POLİS HADDİNİ DE SELAHİYETİNİ DE AŞIYOR - c. uyan

  Cenazenin nasıl ve nerede defnedileceğine polis karar veremez. Eğer haddini aşıp buna da karışıyorsa polis demokrasinin önünde en büyük bir engeldir. Batı ülkelerinde de demokrasilerin önündeki en büyük engel ırkçı-faşistlerdir.

  Amac - bilgekagan

  Amac bir olumu ve cenazeyi kullanarak gosteri duzenlemek, kin ve nefret ortami yaratmak.. Acili anne ve babalari da eminim tehdit ile bu yonde beyanatlar verdiriliyor... Her sey bir sekilde protesto malzemesi olarak kullanilip kaos ve gerginlik yaratmak icin elden gelen yapiliyor... Basin ve yayin organlarinin bu konuda cok daha dikkatli olmalari gerekiyor...

  . - ergezene

  cenazeler üzerine anlamlı bir okuma: http://politikart1.blogspot.com/2012/05/arafta-kalmak-tarih-mezarda-baslar.html