Hasan Ferit Gedik'in cenazesinde gergin anlar

Hasan Ferit Gedik'in cenazesinde gergin anlar
Hasan Ferit Gedik'in cenazesinde gergin anlar
Gülsuyu Mahallesi'nde, önceki akşam uyuşturucu çetelerine karşı düzenlenen yürüyüş sırasında, bu çetelerin üyelerince açıldığı belirtilen ateşle hayatını kaybeden 21 yaşındaki Hasan Ferit Gedik'in Küçükarmutlu'daki cenazesine, tutuklu olan babası da katıldı. Cenazenin Gülsuyu'na götürülmesine engel olan polisi protesto eden grup Armutlu girişinde oturma eylemi başlattı.

İSTANBUL Maltepe Gülsuyu’nda bir süredir devam eden mahalleliyle uyuşturucu çeteleri arasında olduğu ileri sürülen olaylar sırasında başından vurularak öldürülen Hasan Ferit Gedik’in cenazesinde gerginlik yaşandı. Hasan Ferit Gedik'in Sarıyer'e bağlı Armutlu'daki cemevinde yapılan cenaze törenine, Bolu Cezaevi'nde bir cinayet suçundan yatan ve Jandarma görevlisine kelepçeli olarak getirilen babası İbrahim Gedik de katıldı.

Hasan Ferit Gedik'in cenazesi sabah saatlerinde Armutlu Cemevi’ne getirildi. Burada dedesi, annesi ve kardeşi Gedik’in cenazesi başında gözyaşı döktü. Bir grup da, “Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz”, “Çetelerden hesap soracağız” şeklinde sloganlar attı. Gedik’in yakın çevresi ve mahallelinin hazır bulunduğu cenazede Halk Cephesi adına yapılan açıklamada, Gedik’in uyuşturucu ve fuhuşa karşı verdiği mücadele sırasında uyuşturucu çeteleri tarafından vurularak öldürüldüğü ifade edildi. Gedik’in öldürülmesinden 15 dakika sonra polisin yoğun bakıma, beyaz önlük giyerek girdiği, burada Gedik’in de silah kullanıp kullanmadığını tespit için el svabı testi yaptığı iddia edildi. Burada yapılacak olan cenaze töreninin ardından Gedik’in cenazesi ailesi ve yakınları tarafından öldürüldüğü yer olan Gülsuyu’na götürülmek istenmesi kısa süreli gerginliğe yolaçtı. Armutlu ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi alan polis, karşılıklı gruplar arasında çatışma çıkma ihtimaline karşı cenazenin Gülsuyu’na götürülmesine izin vermedi.

BABA GEDİK KELEPÇELİ

Hasan Ferit Gedik'in babası İbrahim Gedik de cinayet hükümlüsü olarak konulduğu Bolu Cezaevi'nden cenazeye katılmak üzere Armutlu Cemevi'ne getirildi. 10 yıldır cezaevinde yatmakta olan baba Gedik'in, sivil jandarmalar eşliğinde getirildiği cemevinde bir eli sivil jandarma görevlisine kelepçeli olduğu görüldü. Baba Gedik, yakınlarına sarılırken jandarma görevlisi de zor anlar yaşadı. Bir süre cezaevi aracında bekletilen İbrahim Gedik'in araçtan inişi sırasında izdiham yaşandı. Baba Gedik cemevine girişte sinir krizleri geçirerek gözyaşlarına boğuldu.

Polis TEM girişinde barikat kurdu, cenaze törenine katılan grup da Armutlu girişinde oturma eylemi başlattı.

ÜMİT TÜRK-HASAN YILDIRIM / DHA

Hasan Ferit Gedik'in cenazesinde gerginlik


Hasan Ferit'in üst giysileri kayboldu


Hasan Ferit Gedik'e altı kurşun isabet etmiş


Uyuşturucu çetesi kan döktü: 1 ölü


  http://www.radikal.com.tr/115345711534574

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HEM AŞAĞILAYICI VE HEM DE ŞIMARTICI BİR LAF "İZİN" - c. uyan

  Bütün medyada kullanılan yanlış bir laftır "Polis izin vermedi" şeklindeki haberler. Polis kimdir ki izin versin veya vermesin? Bu konularda "polis engel oldu" diye yazılmalı. Polis müdahalesi denen şey aslında polis saldırısı olarak verilmeli haberlerde. Bir asker çarşı izini için amirinden izin isteyebilir. Ama halkın bekçisi olan polis medyada halkın amiriymiş gibi lanse ediliyor ve polis izin vermedi şeklinde şımartılıyor. Onlar da görev ve selahiyetlerinin ölçüsünü kaçırıyor, kendilerini dev aynasında görüyorlar. Mesela ani bir reaksiyonla hiç bir yerden izin gereksinimi duyulmaksızın halktan bir gurup gösteri yürüyüşüne geçebilir, bir şeyi protesto edebilir. Bu hem anayasal bir hak ve hem de AB kriterlerinin en önde gelen bir maddesi. Avrupa'da izin almanın sınırları belli. Polisten değil mülki amirden istenir izin. Mesela Newroz için Frankfurt'ta uzun bir kortej planlanıyor. En azından 50 bin kişinin katılması düşünülen yürüyüş elbette spontane veya rastgele yapılmaz. Bunun için idari makam şehir planı üzerinden belirli bir güzergah tayin eder. O güzergah üzerindeki tüm caddeler ve bulvarlar o gün için trafiğe kapatılır, polis de yürüyüşçülerin çevresinde önlem olarak ve onların selameti için yürür. Bununla hem göstericilerin sağa sola saldırmaları önlenir ve hem de onlara dışarıdan olası bir saldırı önlemi alınmış olur. Demokrasiyi henüz görmediğimiz veya yaşamadığımız için ne nimetlerinden, ne de külfetlerinden anlıyoruz.

  Bu kanın, bu ayrımcılığın içinde boğulursunuz!... - Buyeno02

  Bu sistem batıdan doğuya, kuzeyden güneye Türkiyenin her yerinde Kürtler ve Aleviler ( özellikle Aleviler) için geçerli. Şimdi yaşadığım mahalleden örnek vererek somutlaştırayım; Bizim mahallemiz Güneydoğuda Küçük bir ilin mahallesi, burada Kürt Aleviler yaşıyor genellikle. Belediye İl sınırları içinde Tekel büfe açmasına sadece bu mahallede onay veriyor. Esnafın Yarısından fazlası tekel büfe işletiyor; herhangi başka bir mahallede açmak isteseniz Akape'li belediye onay vermiyor. Hal böyle olunca,burada uyuşturucu madde kullanan insanların uğrak yeri oluyor. Sürekli kavga ve tartışmlar oluyor. Gençlerimiz 14-15 yaşından itibaren esrar ve alkolle tanışıyor ve devlet buna göz yumuyor. Ayrımcılığın, çifte standartın daniskası var anlayacağınız. Bir gün bu kanın bu ayrımcılığın içinde boğulacak bir devlet, sistem, hükümet var.

  yalan - sondurack21

  Cenazenin defnedildiğini söylüyorsunuz ama cenaze saatlerdir defnedilemedi hala bekletiliyor.Yalan haber yapmanız hiç hoş değil.

  Habercilik - anaximenes

  dediğin bu işte. Dramatik bir kare yakalarsın, iş biter. Sabahtan beri Küçük Armutlu, Gazi, Gülsuyu kaynıyor. Bir tane bile muhabiriniz yok mu. Polis barikat kurmuş Armutlu çıkışına, gözlerinin icazetinde katledilen bir insanın cenaze törenine bile izin vermiyor. Ambargodan mı çekiniyor Türkiye'nin en cesur gazetesi..