Hasan Ferit'in ailesi isyan etti: Bu nasıl bir mahkeme!

Hasan Ferit'in ailesi isyan etti: Bu nasıl bir mahkeme!
Hasan Ferit'in ailesi isyan etti: Bu nasıl bir mahkeme!
Gülsuyu'nda uğradığı silahlı saldırıda öldürülen Hasan Ferit Gedik'in babası İbrahim Gedik, sanıkların ve mahkeme heyetinin tutumuna isyan etti: "Sanıklar mahkemeyi istediği gibi kullanıyor, istediği gibi saldırıyor, istediği gibi konuşuyorlar. Yani bu nasıl bir mahkemedir, nasıl bir adalettir, nasıl bir işleyiştir, ben anlayabilmiş değilim." Anne Nuray Gedik de her duruşmada sanıkların olay çıkardığını ve tehditler savurduğunu belirterek, "Hepsi çakmakları hazırlamış. Hep fırlattılar bize. Biz kafalarımızı yere eğdik. Bir avukatımızın başına geldi. Yaralandı. Böyle bir yargılama olmaz" dedi.

RADİKAL - Maltepe Gülsuyu’nda, 2013 yılı Eylül ayında Hasan Ferit Gedik’in hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin da yaralandığı olaylara ilişkin davanın bugünkü duruşması da olaylı geçti. Duruşma sonrası, Gedik ailesi ve avukatlar hem sanıklara hem de mahkeme heyetine tepki gösterdi.

Duruşma sonrasında Anadolu Adliye Sarayı önünde gazetecilere konuşan Ferit Gedik’in babası İbrahim Gedik, şunları söyledi: “Mahkeme süreci başladı ama hiç umduğumuz gibi olmadı. Yine çeteler burada, mahkemede istediği gibi kullanıyor, istediği gibi saldırıyorlar, istediği gibi konuşuyorlar. Yani bu nasıl bir mahkemedir, nasıl bir adalettir, nasıl bir işleyiştir, ben anlamış değilim. Ama şunu diyoruz: Burada yine bir saldırı oldu. Mahkemenin görülmemesi için. Ne Başkan , ne şu, ne bu mahkemeyi sürdüremedi. Yine içeride arbedeler çıktı. Nasıl bir mahkeme olacak, nasıl süreç devam edecek, anlamış değiliz yani. Bu saldırılar, bu çeteler niye saldırıyor bu insanlara? Mahkeme heyeti bunu durduramayacak mı? Bunlara kimse dur demeyecek mi?”

“HEPSİ ÇAKMAKLARI HAZIRLAMIŞ...”

Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik de, “Böyle bir yargılama sistemi yok. Adamlar utanmadan, hiç de vicdanları yok, bize rahat rahat bakıyorlar. Biz yapmadık, biz etmedik. Hareket yapıyorlar bizlere. Hepsi çakmakları hazırlamış. Hep fırlattılar bize. Biz kafalarımızı yere eğdik. Hepimizin başına, bir yerine mutlaka gelirdi. Bir avukatımızın başına geldi. Yaralandı. Böyle bir yargılama olmaz. Mahkeme ertelendi ve tarihi belli değil” dedi. Nuray Gedik, sürekli taciz ve sürekli tahrik altında olduklarını da belirtti.

Müşteki avukatlarından Ebru Timtik ise “Sanıklar daha çok, mahallede siyasi örgütler vardı, bu siyasi örgütlere karşı mücadele ettik savunması yaptılar. Yani aslında karşı karşıya olduğumuz dava siyasi bir dava ve sanıklar kendilerini ispat etmeye çalışıyorlar. Sanıklar kendilerini daha büyük çeteler, mafya babalarına ve devlete ispat etmeye çalışıyorlar. Savunma yaparken sık sık avukatlara dönerek, hakaretlerde bulundular. Avukatlara hakaretler, iftiralar ve çok ağır isnadlarda bulundular, küfürler ettiler. Bunları biz hepimiz, oradaki avukatların hepsi duydu. Aynı şekilde basın mensupları da duydu” dedi. Timtik, sanıklardan Şahin Eren’in de avukatlardan birine “Beni öldüreceğim” dediğini söyledi.
Naci YÖNER-DHA