Hasan Gülbahar'a tahliye kararı

Hasan Gülbahar'a tahliye kararı
Hasan Gülbahar'a tahliye kararı
12 Eylül askeri darbesinin hayatta kalan mimarları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'yı yargılayan mahkeme, 30 yıldır cezaevinde tutuklu bulunan Hasan Gülbahar'ın tahliye talebini kabul etti.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Mahkeme, Gülbahar’ın tahliyesini engelleyen Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını kaldırdı.
Hasan Gülbahar, yasadışı TİKKO üyeliği suçlamasıyla 1981’de tutuklandı. 1991 yılında şartlı salıverilme kapsamında serbest bırakıldı. Ancak 3 Ocak 1995 günü yine TİKKO üyeliği suçlamasıyla 12 yıl 6 ay ceza aldı. Gülbahar’ın şartlı salıverilmesini yaktığı gerekçesiyle iki cezasını birlikte yatmasına ve 2017’ye kadar cezaevinde kalmasına karar verildi.
Kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen yasal düzenlemeyle 12 Eylül döneminde işlendiği iddia edilen suçlar nedeniyle halen cezaevinde bulunan hükümlülere özgürlük yolu açıldı. Bu kapsamda Türkiye ’nin en uzun tutukluları Tahir Canan ve Muzaffer Öztürk tahliye oldu. 30 yıldır hapis yatan ve halen Bafra F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hasan Gülbahar da yasadan yararlanmak için başvurdu. Ancak Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, talebi reddetti.
Karara itiraz edildi. İtiraz, 12 Eylül davasına bakan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlandı. Mahkeme dün verdiği kararda, 4. Yargı Paketi kapsamında yapılan yasal düzenlemeyi hatırlatarak tahliyenin önünde yasal bir engel olmadığını belirtti.
Adli suçlu da
yararlandı
Aynı yasal düzenleme kapsamında adli suçtan 23 yıldır cezaevinde bulunan Necati Atıcı’nın da yararlandığı ortaya çıktı. Atıcı, kan davası nedeniyle adam öldürme suçundan 1981’de tutuklandı. Sartlı salıverme kapsamında 1991 yılında tahliye edildi. Ancak 2001 yılında bir yaralama olayına karışınca tekrar cezaevine konuldu. Yapılan yasal düzenleme üzerine Atıcı, tahliye için mahkemeye başvurdu. Başvuruyu değerlendiren Elazığ 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Atıcı’nın tahliyesine karar verdi.