Hasan Pulur yaşama veda etti

Hasan Pulur yaşama veda etti
Hasan Pulur yaşama veda etti
Duayen gazeteci Hasan Pulur yaşamını yitirdi.

RADİKAL - Türk basınının duayen ismi gazeteci Hasan Pulur 83 yaşında yaşamını yitirdi.  Pulur, uzun zamandır hastanede tedavi görüyordu.

Milliyet gazetesi ekonomi yazarı Güngör Uras, geçtiğimiz ağustos ayında, Hasan Pulur'un hastalığı nedeniyle bir süredir yazamadığını açıklamıştı. Uras yazısında, "Hasan Pulur son iki aydır hastanede yoğun bakımda. Oğlu Bülent Pulur ve dostları iyiliği için dua ediyorlar. Hasan Pulur’un 'Hayatı Gazetecilik'tir. Muhabirlikten yayın koordinatörlüğüne ve köşe yazarlığına, gazeteciliğin her kademesinde başarılı oldu. Olayların sivri yanlarını yakalamakta ve sergilemekte o kadar ünlendi ki 'olağandışı gelişmeler' karşısında insanlar 'Tam Hasan Pulur’luk' diyerek tepki gösteriyorlar. 2007’de elli yıllık hayat arkadaşı Meral Pulur’u, 2010’da büyük oğlu Korkut Pulur’u kaybetmesi Hasan Pulur’u yıprattı. Sağlığı bozuldu" demişti.

HASAN PULUR KİMDİR?

Duayen gazeteci Hasan Pulur, 1932 yılında İstanbul'da doğdu. 1954 yılında Son Saat gazetesinde mesleğe başlayan Pulur, Yeni İstanbul, Vatan, Havadis, Akşam, Güneş, Hürriyet ve Milliyet gazetelerinde yönetici ve köşe yazarı olarak çalıştı.

1979-86 yılları arasında Hürriyet gazetesinde yayın koordinatörlüğü yapan Pulur sırasıyla şu görevlerde bulundu:

1961 yılında Milliyet gazetesinde başladığı 'Olaylar ve İnsanlar' adlı köşesini 1979-86 yılları arasında Hürriyet gazetesi ve 1986-88 yıllarında Güneş gazetesinde sürdüren Pulur, 1988'den beri ise Milliyet gazetesinde yazılarına devam ediyordu.

Pulur, 1988'de Milliyet'te başladığı görevini son gününe kadar devam ettirdi.

Pulur'un yazıları Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ve Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın yarışmalarında başarı ödülleri kazandı.

Duayen gazeteci, 30 yıl aynı meslekte devam etti.

EŞİNİ VE OĞLUNU KAYBETTİ

13 Şubat 2007'de 50 yıllık hayat arkadaşı Meral Pulur'u kaybetti.

Oğullarından Korkut Pulur 17 Ağustos 2010 tarihinde kanser hastalığı yüzünden 53 yaşında hayatını kaybetti.