Hasan Pulur'un vasiyeti yerine getirildi

Hasan Pulur'un vasiyeti yerine getirildi
Hasan Pulur'un vasiyeti yerine getirildi
Hayatını kaybeden gazeteci Hasan Pulur sor yolculuğuna uğurlanıyor. Pulur'un cenazesi vasiyeti üzerine Kabataş Lisesi'nin önünden geçirildi.

Organ yetmezliği nedeniyle 6 aydır tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden duayen gazeteci Hasan Pulur son yolculuğuna uğurlanıyor. Pulur'un cenazesi, evinin önünde helallik alınmasının ardından vasiyeti üzerine yatılı okuduğu Kabataş Lisesi'nin önünden geçirildi. Pulur için çalıştığı Milliyet gazetesinde de tören düzenlendi. Törene CHP Milletvekili İlhan Kesici, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ile Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan da katıldı.
 

Gazeteci Hasan Pulur'un cenazesi, sabah saatlerinde helallik alınmak üzere Ulus'taki evinin önüne getirildi.Pulur'un evinin önündeki helallik alma sırasında Oğlu Tevfik Bülent Pulur, gelini Cemile Pulur, torunları Lal Pulur, Su Pulur ile rahmetli olan oğlu Korkut Pulur'dan olan torunu Cem Pulur, yakın akrabaları ve komşuları hazır bulundu.

KABATAŞ LİSESİ'NİN ÖNÜNDEN GEÇİRİLDİ

Hasan Pulur için evinin önünde helallik alınıp, dua edildi. Daha sonra Hasan Pulur'un cenazesi vasiyeti üzerine yatılı okuduğu Kabataş Lisesi'nin önünden geçirildi. Pulur'un cenazesi daha sonra Çağlayan'daki Milliyet Gazetesi binasına getirildi. Burada Pulur'un tabutuna çalışma arkadaşları tarafından karanfiller bırakıldı.

'TÜRK BASINININ VİCDANIYDI'

Buradaki törende konuşan Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, Pulur'un önemli bir usta olduğunu belirterek, "O, Türk toplumunun ve Türk basınının vicdanı olmuş biriydi" dedi. Bila, Hasan Pulur'un halk içinde yaşayan ve halk için yazan bir gazeteci olduğunu aktararak, "Çok sade bir yazı dili vardı. Türkçe'yi çok yalın kullanırdı. Her yazısında mutlaka bir ders olurdu. Biz, o dersleri okuyarak yanında büyüdük" diye konuştu.

Gazete önünde yapılan ve gazete çalışanlarının katıldığı törende Pulur için helallik istendi. Törene Hasan Pulur'un oğlu Bülent Pulur'un yanı sıra CHP Milletvekili İlhan Kesici, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ile Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan da katıldı. Pulur'un cenazesi öğle vakti Levent Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

ÖMRÜNÜ MESLEĞİNE ADADI

1932'de İstanbul'da doğan, babası subay olduğu için öğrenimini çeşitli okullarda tamamlayan Pulur, Son Saat, Yeni İstanbul, Vatan, Havadis, Akşam, Milliyet, Hürriyet ve Güneş gazetelerinde çalıştı. Hasan Pulur, 1998 yılından bu yana Milliyet gazetesinde "Olaylar ve İnsanlar" adlı köşesinde okurlarıyla buluşuyordu.

AYDIN DOĞAN'DAN TAZİYE ZİYARETİ

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Milliyet Gazetesi Yazarı Hasan Pulur'un vefatı nedeniyle Milliyet Gazetesi'ne taziye ziyaretinde bulundu. Sabah saatlerinde Milliyet Gazetesi'nin Çağlayan'daki merkez binasına gelen Doğan, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören ve Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila'yı ziyaret etti. Ziyarete Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Hürriyet Gazetesi Yazarı Taha Akyol'la birlikte gelen Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila'nın da aralarında bulunduğu gazete yöneticileri tarafından kapıda karşılandı. Doğan, gazetede yaklaşık 30 dakika kaldıktan sonra Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören tarafından uğurlandı.

"YERİ KOLAY KOLAY DOLMAYACAK"

Hasan Pulur'a hep 'hoca'diye hitap ettiğini söyleyen Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, "Allah nur içinde yatırsın. Anlatırsak sayfalar tutar ama çok değerli bir ustayı kaybettik diyorum ben. Bab-ı Ali yine bir yıldızını kaybetti. Yeri kolay kolay doldurulmayacak bir yıldızı kaybetti" diye konuştu.

"HAYAT DEVAM EDİYOR"

Bir çok önemli gazetecinin teker teker hayatını kaybettiğini hatırlatan Doğan, "Mesleğimizde zaten bozulmalar var. Bir Çetin Altan, bir Hasan Pulur, bu sene kaybettiklerimizden bir Oktay Akbal. Bunların yeri kolay kolay doldurulmaz ama hayat da devam ediyor. Onlar gidecek, yenileri gelecek. Biz de gideceğiz, yerimize de yenileri gelecek" dedi.

" 'HUYSUZ İHTİYAR' DERDİM"

Pulur'a 'huysuz ihtiyar' diye takıldığını söyleyen Doğan sözlerini şöyle tamamladı: "5 ay evveline kadar her ay telefonla konuşurduk. Bazen bana sitem ederdi. 'Bizi bırakıp gittin' diye. Ben de 'bırakmadım'. 'Bak hep seni arıyorum' derdim. Böyle aramızda dostça konuşmalar olurdu. Çok üzüldüm, Allah rahmet eylesin" dedi.
Özgür ALTUNCU - Taner YENER /İSTANBUL-DHA