Hasankeyf'e kötü bir haber

'Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi'nin umutlarına bir darbe de Avrupa'dan geldi. Almanya ve Avusturya, Batman'daki Hasankeyf'i sular altında bırakacak Ilısu baraj projesinin kredi teminatını onayladı.

DİYARBAKIR - 'Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi'nin umutlarına bir darbe de Avrupa'dan geldi. Almanya ve Avusturya, Batman'daki Hasankeyf'i sular altında bırakacak Ilısu baraj projesinin kredi teminatını onayladı. Girişim'den dün yapılan açıklamada şu bilgi verildi:
"Alman hükümeti projede kredi teminatını onayladı. Avusturya pükümeti de 8 Mart'ta bu yöndeki kararını Maliye Bakanlığı'na göndermişti. Tahminler, Ilısu Baraj Projesi'nin üçüncü ayağını oluşturan İsviçre hükümetinin de onay vereceği yönünde. Böylece baraj projesinin kredi sorununun önündeki engeller kalkmış olacak. Barajı yapan Türkiye kadar, krediyi verenler de tarihi katliamdan sorumlu olacak."
Girişim'in açıklamasında, üç Avrupa hükümesini son bir yılda birkaç kez projenin sonuçları hakkında bilgilendirildikleri halde bu kararı aldıkları için protesto edildi. Açıklamada "O çok duyduğumuz Avrupa'nın çağdaş kriter ve değer yargıları nerede?" denilerek mücadelenin bir yanı Türkiye ve AİHM, diğer yanının krediyi onaylayan ülkeler olacağı belirtildi.