Hasankeyf'i gömmek için yedi yıl yetecek

10 bin yıllık yerleşim yeri Hasankeyf'i sualtında bırakacak olan Ilısu Barajı, başlandıktan sonra yedi yıl içinde tamamlanacak. Bir tarihi 'kısmen' kurtarmak için yapılan çalışmalara ise 124 milyon dolar harcanacak.

ANKARA - 10 bin yıllık yerleşim yeri Hasankeyf'i sualtında bırakacak olan Ilısu Barajı, başlandıktan sonra yedi yıl içinde tamamlanacak. Bir tarihi 'kısmen' kurtarmak için yapılan çalışmalara ise 124 milyon dolar harcanacak.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın, Ilısu Barajı ile Hasankeyf'e etkilerine ilişkin soru önergesini yanıtlarken, şu portreyi çizdi:

  • Ilısu Barajı ve HES inşaatı ile elektromekanik teçhizatının temin ve montajı ile projenin mühendislik ve müşavirlik hizmetleri sözleşmeleri ilgili konsorsiyumlarla 14 Ağustos 2007'de imzalandı. 15 Ağustos 2007'de de Hazine ile dış kredi kuruluşları arasında kredi sözleşmesi yapıldı. Sözleşme Bakanlar Kurulu'nca onaylanınca proje, süratle hayata geçirilecek. Baraj, işe başlama tarihinden sonra yedi yılda bitirilecek.
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı ile DSİ Genel Müdürlüğü arasında 2004 yılında yapılan protokolle, kazı çalışmalarının DSİ'nin sağladığı mali destekle bakanlık tarafından yürütülmesi kararlaştırılmıştı. Bu kazılar Hasankeyf'teki Zeynel Bey Külliyesi, Yamaç Külliyesi, Selahiye Yapıları gibi sondaj çalışmalarını kapsıyor.
  • Kazılara paralel olarak koruma çalışmaları da var. Zeynel Bey Türbe ve Külliyesi, El Rızk Camii, Sultan Süleyman Camii, Yamaç Külliyesi, Koç Camii, Kızlar Camii, Küçük Camii ve İmam Abdullah Zaviyesi, taşınabileceği tespit edilen eserler...
  • Baraj gölünün etki alanında kalmayacak olan Yukarı Şehir'de; kale, Küçüksaray, Büyüksaray, Ulucami, çarşılar, medrese, hamam, mezarlar, türbe, höyük, 4 bin 200 mağara, ev ve Hasankeyf için 'Tarihi Park Alanı' ve 'Arkeolojik Park ve Açık Hava Müzesi' düzenlenecek.
    10 yılda yüzde 30'u tahrip olmuş
  • 1989 yılında ODTÜ tarafından yaptırılan arkeolojik araştırmaların üzerinden 10 yıl geçtikten sonra, eski duruma göre yöredeki tarihi eserlerde yüzde 30 tahribat tespit edildi.
  • Hasankeyf'in tarihi ve kültürel miras çalışmaları için 30 milyon dolar, Ilısu Baraj rezervuarındaki kazı ve taşımalar için de 94 milyon dolar olmak üzere toplam 124 milyon ABD Doları harcama yapılacak.
  • Ilısu barajı göl alanından Hasankeyf, 29 köy ve 50 mezra etkilenecek. Sular altında kalacak olan köy ve mezralardaki taşınmazların kamulaştırma bedelleri, Kamulaştırma Kanunu'na göre ödenecek. Ilısu Barajı'nda su tutulmadan önce, kamulaştırma bedelleri ödenmiş olacak.