Hasarlı evi tahsis etmişler

Hasarlı evi tahsis etmişler
Hasarlı evi tahsis etmişler

Sıcak ve hasarsız bir ev hayal eden 7 çocuklu Nalbant ailesi, evsiz kalmak istemiyor.

7 çocuklu Nalbant ailesi, çökme tehlikesi var diye 2 odalı evlerinden, tahsis edilen 2 katlı eve taşındı. Ama o ev de hasarlı çıktı.

Zonguldak merkeze bağlı Gelik beldesinde çökme tehlikesi olan
2 odalı bir evde yaşam mücadelesi veren 7 çocuklu Nalbant ailesine, geçen yıl belediyenin tahsis ettiği 2 katlı evin de hasarlı olduğu ortaya çıktı. Evin sahibi TTK, aileye “Yıkılabilir, evi boşaltın” tebligatı gönderdi.
Fatma Nalbant, 14 yaşında evlendiği maden işçisi Ahmet Çetin’in 2005’te çalıştığı maden ocağında göçük altında kalarak ölmesiyle 4 çocuğuyla ortada kaldı. Fatma Nalbant, daha sonra ayakkabı boyacısı 49 yaşındaki Metin Nalbant ile evlenip 3 çocuk daha dünyaya getirdi. Bir hayırseverin verdiği duvarları çatlak, çökme tehlikesi bulunan 2 odalı bir evde 7 çocuklarıyla yaşam mücadelesi veren Nalbant çiftinin hayat mücadelesi yerel basına yansıdı. Bunun üzerine Gelik Belediyesi, aileye Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ait kullanılmayan 2 katlı evi tahsis etti.
Gözlerindeki yüzde 61 görme kaybı nedeniyle 3 ayda bir 680 lira engelli maaşı alan Metin Nalbant, hayırseverlerin de yardımlarıyla sıvasını ve boyasını yaptırdığı evin 2’nci katına geçen yıl kasım ayında ailesiyle birlikte taşındı. Ancak TTK Gelik İşletme Müdürlüğü, geçen 8 Mart’ta aileye tebligat göndererek “1899’da yapılan ev hasarlı. Tehlike arz ediyor, boşaltın” dedi.

Kalacak yerimiz yok
Her gün evden çıkarılma korkusu yaşadıklarını söyleyen Nalbant ailesi, kalacak yerleri olmadığını dile getiriyor. Metin Nalbant, “Yardımlarla evin camlarını taktırdım, boyadım. Tam her şey düzeldi, çocuklarımız sıcak bir yuvaya sahip oldu derken tebligat geldi. Evi boşaltmamız isteniyor. Her gün yeniden evsiz kalma korkusuyla yaşıyoruz” diye konuştu.
Gelik Belediye Başkanı Hasan Fahri Yıldırım ise evin belediyeye devredilmesi için TTK’ya başvurduklarını belirterek “Aileyi mağdur etmeden sorunu çözeceğiz” dedi.