Hasat zamanı geldi haydi çocuklar tarlaya

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü' dolayısıyla birçok ilde sokaklara dökülüp 'çalıştırılmaya karşı çıkan çocuklar için 'çocukluk' kısa sürdü.

DİYARBAKIR - 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü' dolayısıyla birçok ilde sokaklara dökülüp 'çalıştırılmaya karşı çıkan çocuklar için 'çocukluk' kısa sürdü. Okulların tatil olmasına kısa süre kala Güneydoğu'da çocukların okullarını bırakıp tarlalarda çapa sallama dönemi başladı.
Türkiye çocukları tarlalardan toplayıp okullu yapmaya çalışırken bir yandan da 'tersine hareket' yaşanıyor. Bir yıl boyunca ders çalışarak yorulan öğrenciler özlemle tatil günlerini beklerken özellikle Güneydoğu'daki yoksul çocuklar için yaz, çalışma demek. Aile bütçesine katkıda bulunan çocuklar bugünlerde Çukurova'daki tarlalara, temmuz ayının ortalarında Karadeniz'e fındık toplamaya götürülüyor. Diyarbakır caddeleri de kamyon kamyon çocuk işçi manzaralarıyla dolu. Aileleriyle birlikte kamyon ve traktörlerin arkasına doldurulan çocuklar tarlalara götürülüp 40 dereceye varan sıcak altında gün boyu çalıştırılıyor. Yetkililer, her yıl binlerce öğrencinin karnelerini almadan okuldan alınıp tarlalara götürüldüğünü belirterek, "Bu çocuklar dinlenmeye fırsat bulamıyor. Tarlalarda çalışırken bir yandan da olumsuz koşullarda barındırılıyorlar" dedi.