Hasdal'da açlık grevi başladı

Hasdal'da açlık grevi başladı
Hasdal'da açlık grevi başladı
Balyoz davası kapsamında tutuklu bulunan 36 subay, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 'cezaların onanması' istemini protesto için 3 günlük açlık grevine başladı. Askerlerin yakınları da Hasdal Cezaevi önünde destek eylemi yaptı.

İSTANBUL -  "Balyoz Planı" davası kapsamında Hasdal Cezaevi'nde tutuklu bulunan 36 subay, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın cezaların onanması yönündeki tebliğnamesini protesto için 3 günlük açlık grevine başladı.

Askerlerin eşleri ve yakınları açlık grevine destek için Hasdal Cezaevi önüne geldi.

Beşiktaş ’ta yaptıkları “sessiz çığlık" eyleminin ardından otobüsle Hasdal Kışlası önüne gelen grup, “Diren Hasdal", “ Türkiye sizinle gurur duyuyor" sloganları attı. Cezaevinde yatan subaylara seslerini duyurmaya çalışan eylemciler ayrıca tel örgülere karanfil bıraktı.

ORGENERAL ÇETİN DOĞAN'IN EŞİ DE KATILDI
Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın eşi Nilgün Doğan ile Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz'un eşi Lütfiye Yavuz da katıldı. Lütfiye Yavuz tutuklu subayların açlık grevine başladıklarını haber aldıkları için Hasdal Kışlası önüne gelerek eylem yaptıklarını belirtti. Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın eşi Nilgün Doğan ise, "Hasdal Kışlası'nda 36 tane arkadaşımız bugünden itibaren 3 gün süreyle açlık grevine girdiler. Tutuklu adalet için, adaletin tecelli etmesi için açlık grevine girdiler" dedi. Doğan, yapılan eylemler için destek beklediklerini de dile getirdi. Eylem yaklaşık 1 saat sürdü.

"KİŞİSEL HİÇBİR BEKLENTİ VE TALEBİMİZ YOKTUR"
Grup, açlık grevindeki askerlerin yazdığını belirttikleri yazılı açıklamayı basın mensuplarına dağıttı.

“Hasdal’ın esir subayları" imzasıyla dağıtılan bildiride şöyle denildi:

“Asrın iftirası olan Balyoz tertibinden, özel yetkili mahkemece hukuken kabul edilmeyecek hiçbir maddi delil olmaksızın sadece uydurulmuş, imzasız bilgisayar yazıları ile 20 yıla kadar varan açık hapis cezalarına çarptırıldık. Mahkemenin vicdanları yaralayan bu kararından sonra, hiçbir Türk vatandaşının hukuki güvencesinin kalmadığını her vesile ile anlatmaya gayret sarf ettik. Çünkü her yurttaşımızın günün birinde böylesine ağır bir hukuksuzluk ile karşılaşabileceğini düşündük. Şimdi de üzülerek ifade ediyoruz ki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da bu haksız hukuksuz ve adaletsiz yerel mahkeme kararını teyit etmekle kalmayıp daha da ileri götüren bir tebliğname yayınlamıştır. Türkiye’de hukuk ve adaletin bitme noktasına geldiğini yüce Türk milletine göstermek ve bu konuda aziz milletimizin dikkatini çekmek maksadıyla toplam 36 Türk subayının katılımı ile 29- 30 Haziran ve 1 Temmuz 2013 tarihlerinde 3 günlük açlık grevi yapacağız. Kişisel hiçbir beklenti ve talebimiz yoktur. Aziz milletimize duyurulur" (Habip ATAM/DHA)