Hasdal'daki teğmenin şahidi Kılıçdaroğlu

Hasdal'daki teğmenin şahidi Kılıçdaroğlu
Hasdal'daki teğmenin şahidi Kılıçdaroğlu

Ergenekon davası hükümlüsü Teğmen Mehmet Ali Çelebi nişanlısı Kezban Merey ile Hasdal Cezaevi’nde evlendi. Ergenekon davasında kararın açıklandığı 5 Ağustos’ta, 16.5 yıl hapisle cezalandırılmasının ardından, hakkında çıkarılan yakalama kararı üzerine 14 Ağustos’ta tutuklanan Çelebi ile evlenen Kezban Merey, Hasdal Cezaevi’ndeki törene, gelinlik giyerek ve süslenmiş gelin arabasıyla geldi. Cezaevine kardeşinin kolunda girdi. Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Gülten Tozanlı’nın kıydığı nikâhta Çelebi’nin şahitliğini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu yaparken, gelin Kezban Merey’in şahidi ise arkadaşı oldu.

‘Dreyfus olayını yaşıyoruz’
Nikâh törenine Mehmet Ali Çelebi’nin annesi Rukiye Çelebi, babası Muharrem Çelebi, kardeşleri Eda ve Volkan Çelebi ile gelinin ailesi, bazı avukatlar ile CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP’nin cezaevlerini izleme komisyonu üyesi milletvekilleri Veli Ağbaba, Nurettin Demir, Özgür Özel ile CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da katıldı. CHP lideri, nikâh hediyesi olarak da geline altın bilezik taktı. Nikâhta Çelebi’nin yakınlarının yapılan haksızlığa dikkat çekip destek istediklerini dile getiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu şunları dile getirdi: “Genç bir teğmenin nikâh törenine katıldım. Gerçekten üzülmemek mümkün değil. Gözaltına alınacaksınız. Cep telefonunuza başkaları yükleme yapacak. Bu, bilirkişi raporunda kanıtlanacak. Mahkeme oybirliğiyle sizi tahliye edecek. Dosyada hiçbir değişiklik olmaksızın sizi tekrar tutuklayıp hapse atacaklar ve mahkûm edecekler. Bunu insan olan birinin vicdanının kabul etmesi mümkün değil. Bir başka ‘Dreyfus olayını’ 21. yüzyılda Türkiye’de yaşıyoruz. Mutluluklar diledik onlara ama gerçekten çok dramatik bir tablo. Ne suçu var bu genç teğmenin?”
Böyle bir davayla ilk kez karşı karşıya kaldığını ve çok üzgün olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu şöyle konuştu “Orada anneler vardı. Küçücük çocuklar vardı ve bu çocuklar 3 yıldır bu hapishaneye gidip geliyorlar. Anne şunu söylüyor: ‘Ben çocuklarımı hapishane yollarında büyütüyorum’ diyor. Bir suçları varsa çeksinler. Fakat suçları yok bu insanların. Hangi gerekçeyle bunları hapse atıyorlar? Bu tablo 21. yüzyılın Türkiyesi’ne yakışan bir tablo değil.

Çelenk ve pasta TSK’dan

Teğmen Çelebi’nin babası Muharrem Çelebi ise “Oğlum karanlıkta evlendi. Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıkları çelenk gönderdi. Düğün pastasını da Genelkurmay Başkanlığı yolladı” dedi.