Haşim Kılıç: Hayat tarzlarına müdahale devletin sicilini bozuyor

Haşim Kılıç: Hayat tarzlarına müdahale devletin sicilini bozuyor
Haşim Kılıç: Hayat tarzlarına müdahale devletin sicilini bozuyor
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi'nde yaptığı konuşmada, "Tarihimiz, toplumun bazı kesimlerinin hayat tarzlarına yapılan müdahalelerin izleriyle doludur. Bunlara yeni halkalar eklemek yorgun vicdanları daha da yoruyor" dedi.

ANKARAAnayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısında bir konuşma yaptı. Kılıç, "Bireyler, hukuk devletinin sağladığı güvenlik sayesinde, her türlü korku ve endişeden arınarak, insan onuruna sağlanan 'özerk' bir alanda hayatını devam ettirir. Özerk alan içindeki hayat tarzlarına yapılan müdahalenin yarattığı hak ihlalleri insan onurunda kapanmayan yaralar açmıştır. Siyasi ve sosyal tarihimiz, etkileri yıllarca sürmekte olan anlamsız, gereksiz, sonuç doğurmayan, hayali korku ve endişe yüklü düşüncelerle toplumun bazı kesimlerinin hayat tarzlarına yapılan müdahalelerin izleriyle doludur. Bunlara yeni halkalar eklemek yorgun vicdanları daha da yoruyor. Toplum vicdanı ikna edilmeden atılan adımlar, demokratik hukuk devletinin sicilini bozmaktan başka bir sonuç doğurmuyor. Bu gerçeklerden ders almadan kamu gücünü kullananların, sınırları belirsiz tasarruflarla hak ihlâline sebep olması kabul edilemez. Başkalarının haklarına sahip çıkmak bir insanlık erdemidir. Katılmasak da, hakkı ihlal edilen insanların yükünü paylaşmak onurlu insan refleksinin doğal bir sonucudur” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1135625113562510

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Nasil Kandirmaca - Mehmet Ünlü

  Memlekette yurt disina cikan sayisi 5 milyonmus, e böyle olunca önüne gelen salliyor birisi yazmis ileri demokrasisi olan memleketlerde anayasa mahkemesi olmazmis, bugünlerde ileri memleketlerde alkol yasaklarinin oldugunuda koca koca yayin yönetmenleriniden okuyoruz yalanin bini bin para. Almanyada anayasa mahkemesi vardir ve coook coook önemlidir ..Arkadaslar atmayalim lütfen insanlar zaaten cahil kitap okumuyor bide onlari kandirmayalim.Adalet demokrasinin güvencesidir tabi bagimsiz olmasi sartiyla.Demokrasiyi halk korumaz koruyamaz maalesef taritede örneyi yok.

  Bir kez daha radikal okuru olmaktan gurur duydum ;) - Murad-IV

  Yok.. afalladım, ben ne okuyorum onlar ne okuyor.. 15 yıllık okurum, kaç kez tövbemden döndüm.. Mesela Haluk Şahin'le, mesela Mine Kırıkkanat ayrıldıgında(şaka, şaka) Adam afacan diye hakaret ediyor, 85 kişi begeniyor..helal. Radikal entellektüel Sözcü olma yolunda ilerliyor.

  hukuk devleti - Turkuvaz

  Bu müdahaleyi yapan, yaptıran kişi bu tümcelerden anlarmı ? hep başkalarına ders vermekle meşguller. Bunların tek derdi Cumhuriyetin temellerine dinamit sokuşturup, darmadağın etmekti. Bunu da başardılar. Şimdi bizi kimse tutamaz ve istediğimiz gibi at oynatırız havasındalar. yurt dışında gördüm. Gençleri döven polisleri gösterdiler, insanların üstüne üstüne giden ve yerlerde sürükleyen. İşte Türkiye bu denilip duruyor. daha iki ün önce metro istasyonundaki ekrandan bütün millete gösterdiler. Ben utandım. ya siz ?

  hasim kılıç bilerek getirilen ve tutulan zat - demlicay2011

  yani oyun baştan bitmiş. bu lafları etmesi süs gibi bir anlam taşıyor. uygulama ve ikaz yetkisi kesinlikle yok. yalnız develte maliyeti çok fazla bindiği batı medeniyeti arabası. hayalinde ise doğu medeniyetinin gizemli müthiç uygarlığı yatıyor. ne müthiçse dünya hiç yararlanamıyor. ilginç. böyle bir zat işte. eğri oturalım doğru konuşalım. demokratik ülkede anayasa mahkamesi olmaz. meclis ne derse o olur. talibanda gelse demokrasi demokrasidir. kovan ancak millet olur. fakat milletin kovmasına fırsat vermeden kafasını eziyorlar. işte anayasa mahkemesinin görevi bu. cahil milletin yerine düşünme gücünü kullanmak. avrupa 500 yıldır uğraşıyor. biz löp diye aldı. yok öyle üç köfte beş kuruşa. dibe vuracaksınız. vurmanız gerek. başı açık kadana ne diyorlar perdesiz ev. işte bunlar dibe vuracak demokrasini kıymetini anlayacak. 300 yıl sürer.

  At gözlüğü - BaşkaBirşey

  Kemalistler hemen yorumları döşemiş "Akp'nin hegomonyasındaki yargı" diyerek. Sanki Y. Özden ya da Sezer döneminde yargı çok demokratikti! Onlar da ordu yalakalığı yapıyordu. Dünyanın hiç bir yerinde yargı gerçekten bağımsız değildir. Türkiye gibi ülkelerde ise daha da bağımlıdır. Hepsi bu. İktidar kimdeyse yargı ona hizmet eder.

  Sende mi Brutüs... - citizen

  AKP listelerindeki muhtemel yerini tehlikeye atar bu söylemler Haşim bey. Şimdi "Sende mi Brutüs" derler kişiye... Bu tür müdahaleler elbet yerinde ama geçmişteki payanda durumları akıllara geldikçe çok geç kalmış değil mi. Hükümetin başı freni boşalmış bir TIR gibi. Durdur durdurabilirsen...

  Artık İş İşten Geçti - Sid Dorsett

  Anayasal uyumsuzlukları gözardı edip adım adım yasama, yürütme ve yargıyı tek elde toplarlarken elleriniz armut toplamıyordu Sayın Başkan, Türkiye'yi öyle bir hale soktunuz ki artık demokrasi beklentisi bile kalmadı. Bundan sonra bu ülkeyi seçimlerle gelecek güçler değil halkın devrimi paklar ancak. O günleri görmek, halkın özgürlüğünü elde etmesi ve Müslüman, Alevi, Dinsiz, Hristiyan, Kürt, Türk herkesin özgürce yaşaması için fitil ateşlendi. Bu bakımdan da size teşekkür mü etmeli bilemedim ama.