Haşim Kılıç konuştu: Sessiz kalmak utancını yaşamamak için...

Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı Haşim Kılıç, görevden emekli olduktan sonra ilk kez kürsüye çıktı: "Sessiz kalmak utancını yaşamamak için bir kez daha sesleniyorum" dedi.

RADİKAL - Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı Haşim Kılıç, İstanbul 'daki Özgürlük Araştırmaları Derneği'nin düzenlediği "Hukuk Devleti Konferansı"nda konuştu. Kılıç, "Sessiz kalmak utancını yaşamamak için bir kez daha sesleniyorum" dedi.

Haşim Kılıç, "Son yıllarda yaşanan olaylara bakıldığında siyasi hayatımızda gerilim üzerine kurgulanan politikaların doğurduğu sıkıntılı zorlu, ağır ve sorunlarla dolu bir sürecin yaşandığına tanık olmaktayız. Hiç şüphe yok ki bu sıkıntıların yaşanmasında büyük pay barış dili yerine nefret dili kullanan yanlış politika ve gerilim üreten siyaset kurumlarımızındır" diye konuştu.

Kılıç, "Hukuk devletinin özü ve kurucu unsuru olan hukuk güvenliğini yakından ilgilendiren bu konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Özellikle son yıllarda dini etnik ve mezhebi inanç ve düşüncelerin siyasi bir kimliğe dönüştürülerek ön plana çıkarılmasıyla çok karlı bir siyasi rant kapısı açılmış oldu. Kimlikler üzerinden üretilen siyasi söylemler oy kazandırsa da ekonomik, kültürel, sosyal ve siyasal alanında ciddi bir hukuk güvenliği sorununu oluşturmuştur" ifadesini kullandı. (DHA)