Haşim Kılıç: Meşru müdafaa hakkımız var

Anayasa Mahkemesi'nin yeni Başkanı Haşim Kılıç, terörle mücadele için Türkiye'nin hukuk kuralları içinde her şeyi yapma hakkına sahip olduğunu söyledi

ANKARA - Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Türkiye’nin terörle mücadele konusunda, haklı olduğu noktada uluslararası hukuk kuralları içerisinde gereken her şeyi yapma hakkına sahip olduğunu söyledi.

Haşim Kılıç, makamında yargı muhabirleriyle bir araya gelerek sorularını yanıtladı. Kılıç, Türkiye’nin olası bir sınır ötesi operasyonda meşru müdafaa hakkını kullanma konusunda anayasal olarak haklı olup olmadığının sorulması üzerine, TBMM’nin elinde bu yönde bir imkan olduğunu söyledi. Kılıç, "Tabii ki bu gibi durumlarda bu imkan kullanılacak, kullanılmak üzere Anayasa’da ön görülmüş" dedi.

Bu soruyu sormanın bile yersiz olduğu kanaatini taşıdığını dile getiren Kılıç, "Türkiye haklı olduğu noktada uluslararası hukuk kuralları içerisinde gereken her şeyi yapma hakkına sahiptir. Anayasa’da da Meclis’e verilen ve Meclis’in yürütme organına verdiği yetki çerçevesi içerisinde bu hakkı her zaman kullanabilir. O konuda hiçbir anayasal sorun yoktur. Tabii ki ülkemize yapılmış bir saldırı ortadayken bunun tartışılmasını dahi ben asla kabul etmiyorum" diye konuştu.

YAYIN YASAĞI OLABİLİR AMA...

Hakkari’deki terörist saldırılarla ilgili "kamu düzenini ve halkın moral değerlerini olumsuz etkileyen" radyo ve televizyon yayınlarının durdurulmasının hak ve özgürlükler açısından değerlendirmesinin istenmesi üzerine Kılıç, Anayasa’nın 15. maddesinin bu tür durumlarda hak ve özgürlüklerin ne kadar sınırlandırılacağı, ne kadar durdurulacağı konusunda açık hükümler içerdiğini kaydetti.

Kılıç, "Tabii bizim ülkemizin menfaatleri, çıkarları neyi gerektiriyor ve bu konuda bu yayın yasağını alanlar hangi şartlar altında böyle bir yola başvurdular, onu ben bilmiyorum. Dolayısıyla özel durumları, ancak bu ilgili arkadaşlar biliyor. Eğer bu özel durumlar, şartlar bu konuda böyle bir zorunluluğu getiriyorsa, ben onu değerlendirme imkanına sahip değilim" dedi.

TEPKİLER ÖLÇÜLÜ OLMALI

Terör olaylarının ardından toplum tarafından gösterilen tepkilere ilişkin sorular üzerine de Kılıç, şunları kaydetti: "Terör hadiseleri ilk başladığı yıllardan bugüne kadar terör belli bölgelerde mevzi olarak kalmıştır. Halka bunu yansıtmak, halkı birbirine düşürmek amacını güden insanlar bu amacına ulaşamamıştır. Halkın kendi arasında herhangi bir problemi sorunu yoktur. Bunlar, sorunu olmayan bu insanları birbirine düşürmenin birbiriyle kavga ettirmenin yollarını arıyor. Bu çerçevede başarılı olamadıkları için de bu gün yeniden bu ortamı yaratma gayreti var bence. O nedenle ben halkımızın gösterdiği bu

tepkileri, protestoları, eleştirileri çok doğal karşılıyorum. Haklı olduklarına inanıyorum, ancak toplumu kamplara ayıran birbirine düşman eden tavırlardan, hareketlerden sakınılması gerektiği kanaatindeyim. Bu nedenle bu toplantılarda, gösterilerde tepkilerini dile getiren halkımızın da ölçülü olması gerektiğini düşünüyorum. Belli ölçüler içinde kalmak kaydıyla bunların yapılmasını kimse haksız göremez, ancak toplumu kamplara ayırarak birbirine düşman etme gayretini boşa çıkarmak için gereken özeni göstermemiz gerektiğini, halkıma büyük bir özenle vurgulamak istiyorum."

Haşim Kılıç, belli bir heyecana ulaştıktan sonra toplumu yönlendirmenin daha kolay olacağını, bu heyecanı kontrol edilemeyecek bir noktaya götürmemek için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

SEZER VE BÜYÜKANIT TEBRİK İÇİN ARAMAMIŞ

Kılıç, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in kendisini tebrik için henüz aramadığını belirterek, "Uygun bir ortamda arar. İlk günler hep kalabalık olur, onu bekliyordur. Tabii

kendi takdirleridir" dedi. Kılıç, bir başka soru üzerine, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın da kendisini tebrik için aramadığını bildirdi.

Haşim Kılıç, gazetecilerle sohbeti sırasında Anayasa Mahkemesi’nin İncek’te yapımı devam eden yeni hizmet binasının gelecek yıl 29 Ekim’de bitirilmesini hedeflediklerini bildirdi.