Haşim Kılıç: Tahliye hakimin takdirinde

Haşim Kılıç: Tahliye hakimin takdirinde
Haşim Kılıç: Tahliye hakimin takdirinde
Kılıç, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararından sonra 5 yıldır tutuklu bulunanların tahliye edilip edilmeyeceğiyle ilgili "Mahkeme, oybirliğiyle iptal kararı verdi. Hakimler, Anayasa Mahkemesi'nin bu kararını bildikleri için gereğini yaparlar. Buna engel bir durum yok" dedi.

Anayasa Mahkemesi, terör ve örgütlü suçlarda tutukluluk süresini 10 yıla uzatan Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. maddesindeki hükmü, anayasaya aykırı bularak oybirliğiyle iptal etmiş, iptal kararının Resmi Gazete ’de yayımlanmasından bir yıl sonra yürürlüğe gireceğini de hükme bağlamıştı. Bu kararın ardından tutukluluk süresi 5 yılı aşanların tahliye olup olmayacağı tartışılmaya başlamıştı. Ergenekon davasının bazı tutuklu sanıkları da tahilye talebinde bulunmuştu. Milliyet'ten Fikret Bila’ya konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç verilen kararın gerekçesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

GEREĞİNİ YAPARLAR

Kılıç, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararından sonra 5 yıldır tutuklu bulunanların tahliye edilip edilmeyeceğiyle ilgili tartışmaları, “Anayasa Mahkemesi’nin kararı belli oldu. Mahkeme, 10 yıllık sürenin anayasaya aykırı olduğunu tespit etti ve oybirliğiyle iptal kararı verdi. Hakimler, Anayasa Mahkemesi’nin bu kararını bildikleri için gereğini yaparlar. Buna engel bir durum yok. Hakim takdirinde bu konudur. İsterlerse bu kararı dikkate alarak ve diğer şartları da gözeterek tahliye edebilirler. 10 yıl kuralı, bir yıl daha yürürlükte olmakla birlikte hakimler tahliye kararı verebilirler” değerlendirmesinde bulundu.


MECLİS BEKLENMEYEBİLİR

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yeni düzenleme konusunda Meclis’e verilen bir yıllık süreyi de şöyle yorumladı: “Bu süre, eğer yasama organı yeni bir düzenleme ihtiyacı duyuyorsa bunu yapabilmesi içindir. Meclis bu süre içinde yeniden düzenleme yapabilir veya yapmayabilir. Bu yasama organının duyacağı ihtiyaca bağlı. Eğer düzenleme yapma ihtiyacı duyuyorsa bir yıllık süre içinde bunu her zaman yapabilir. Bir yıl beklemesi de şart değil, hemen de yapabilir. Bu duyduğu ihtiyaca bağlı.”


  http://www.radikal.com.tr/114100311410032

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TAKDİR YETKİSİ VE KEYFİYET - m.rozbilen

  Takdir yetkisi asla keyfi kullanılamaz.Keyfiyetin önüne geçmek için de mutlaka düzenleme yapmak şarttır.Demokratik ülkelerde hakim gerçekten bağımsız,tarafsız ve bağlantısız olduğu ve salt hukuku uyguladığı için takdir yetkisi tartışılmıyor bile.Bizde öyle mi? Hakimlerimiz ideolojik ve taraflı olduğu için takdir yetkisi de ona göre oluyor.Mutlaka bu takdir yetkisinin kötüye kullanılmasının önüne geçilmesi ve sadece hukukun uygulanması esasının getirilmesi şarttır.Özellikle ifadeyi açıklamaktan başka suçu olmayanların örgüt mensubu veya sempatizanı olması gerekçesiyle insanların uzunca bir süre tutuklu bırakılmaları ve akıl dışı cezalar yağdırılması asla kabul edilemez uygulamalardır.Bu yargılamak değil,öc almaktır,hukuksuz cezalandırmaktır.Hatta ifadeyi açıklamaktan ceza vermek, insan haklarına aykırı olması hesabiyla içerde tutanlar hakkında "insan hak ve onuruyla bağdaşmayan eylemlerde bulunulmaktan" yargılayıp ceza tayininne gitmek gerekir inancındayım.

  HAŞİM HOCAM - pispor

  peki tahliye hakimlerin takdirinde ama ya başbakan razı olmazsa hakimlerin vereceği karar yine kendi takdiri ve özgürlüğü dahilinde mi çünkü savcıları ikide bir görevlerine çağırıp sanki bir ihbar nedeni gibi konuşmakta olan sayın başbakanın hakimler üzerindeki etkisi nedir bizde bir soru işareti yaratmaktadır