Hasret sınır tanımaz

Yedi yıldır görmüyordu
Suriye Kamışlı'da teyzesinin baktığı 28 yaşındaki Leyla Olgun, en son yedi yıl önce gördüğü Nusaybinli annesi Fatma'yı ziyarete karar verdi. Nüfus kâğıdı bile olmadığı için çareyi sınırı kaçak geçmekte gördü. Demirkut Piyade Karakolu askerleri, Olgun'u mayınlı bölgenin ortasındayken fark etti.
'Türk vatandaşıyım'
Uyarı ateşi ve 'Dur' ihtarıyla hareketsiz kalan Leyla, vaktiyle babasının can verdiği mayınlı alandan zarar görmeden çıkarıldı. "Annemle yaşamak istiyorum. Bizi ayırmayın. Türk vatandaşıyım" diyen Leyla, kişisel kefaletle annesine teslim edildi. Kaymakamlık, İçişleri'nden görüş bekliyor.

MARDİN - Suriye'nin Kamışlı kentinde teyzesi Emine'nin yanında büyüyen Leyla Olgun, Nusaybin'de yaşayan annesi Fatma'yı en son yedi yıl önce görmüştü. Ne bir nüfus kâğıdı ne de pasaportu olduğu için belki de ömür boyu görüşemeyeceklerdi.
Sonunda anne özlemi ağır bastı, mayınla kaplı araziden gizlice geçmeye karar verdi. Önceki akşam Nusaybin'e 5 km. uzaklıktaki mayınlı sahaya girdi ancak sahanın ortasında, Demirkurt Piyade Sınır Karakolu askerleri onu gördü. Askerlerin havaya açtığı uyarı ateşi ve 'dur' ihtarı sonucu olduğu yere çakılan Leyla Olgun, jandarma tarafından mayınlar arasından kurtarıldı. Genç kadın, "Türkiye'de annemin yanında yaşamak istiyorum. Bizi ayırmasınlar" dedi.
Nusaybin Emniyet Müdürlüğü'ne teslim edilen Leyla Olgun, aslında Türk vatandaşı olduğunu ama nüfus kaydı olmadığı için bunu ispat edemediğini anlattı. Genç kadın, kimlik kâğıdı olmadığı için 'şahsi kefalet'le annesi Fatma Olgun'a teslim edildi. Yedi yıl aradan sonra ilk kez görüşen ana kız, gözyaşlarına boğuldu.
Anne gelirsiz kalınca...
Olgun ailesinin hayatında sınır bölgelerinde yaşayan pek çok ailede olduğu gibi mayınlar başrolde... Anne Fatma Olgun, 1972 yılında evlendiği Kasım Olgun'un kaçakçılık yapmak için mayınlı araziden Suriye'ye geçerken öldüğünü söyledi. Fatma Olgun, "Eşimin ölümünün ardından gelirsiz kalınca dört yaşındaki oğlum Aslan, üç yaşındaki Leyla ve iki yaşındaki Herdem'i Suriye'nin Kamışlı kentinde oturan, çocuksuz kız kardeşim Emine'ye verdim. Nüfus cüzdanı olan oğlum beş yıl önce Türkiye'ye geri döndü. Kızlarımı ise en son 1998'de Suriye'ye gittiğimde görebildim" dedi.
'Pasaport alamazsınız'
Leyla Olgun ise annesini görmek için Suriye'deki Halep Başkonsolosluğu'na başvuru yaptığını anlattı: "Suriye'de 'vatansız' statüsünde yaşıyorduk. Suriye bu nedenle bize nüfus cüzdanı vermiyordu. Böyle olunca da pasaport alamadım. Mayından geçmekten başka çarem yoktu. Araziye girdikten sonra korkmaya başladım. Her yerim titriyordu."
Top, İçişleri'nde
Leyla Olgun'un avukatı Abdullah Düzgün, "Suriye sınır bölgesinde yaşayan ve Türkiye'de akrabası bulunanların çoğunluğuna vatandaşlık hakkı vermiyor. Bu nedenle onlar da pasaport alamıyor. Leyla'nın annesinin yanında kalması için başvuruda bulunduk" dedi. Kaymakam Ersin Emiroğlu ise Leyla'nın Türk vatandaşı olduğunu belirtmesi üzerine Suriye'ye iade edilmediğini belirterek, "İçişleri Bakanlığı'na yazı yazarak görüş istedik" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7482257482250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.