Hassas konularda daha duyarlı olun

Radyo ve Televizyon Üst kurulu (RTÜK), son iki gün içinde, iletişim merkezine ulaşan toplam 1237 bildirimden 718'inin, şehit olan askerlerle ilgili haberlere rağmen 'yayın akışını değiştirmeyen, eğlence programını...

ANKARA - Radyo ve Televizyon Üst kurulu (RTÜK), son iki gün içinde, iletişim merkezine ulaşan toplam 1237 bildirimden 718'inin, şehit olan askerlerle ilgili haberlere rağmen 'yayın akışını değiştirmeyen, eğlence programını yayınlamaya devam eden yayın kuruluşlarına dönük tepkileri içerdiğini açıkladı. RTÜK, yayın kuruluşlarından toplumun ortak ve hassas değerleri konusunda daha duyarlı olmalarını istedi.
RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanı Nurullah Öztürk imzasıyla yayın kuruluşlarına gönderilen yazıda, "Yayıncılığın aynı zamanda sosyal bir sorumluluk görevi olduğu ve yayınları sadece yasalarla değil aynı zamanda bu sorumluluk bilinci ve etik ilkeler çerçevesinde yürütmenin gerekliliği bizzat yayıncılar tarafından da paylaşılan bir gerçektir. Yayın kuruluşlarımızın toplumun ortak ve hassas değerleri konusunda daha duyarlı olmalarını rica ediyor, duyarlı yayın kuruluşlarına teşekkür ediyoruz" denildi.
Tatlıses'e dansöz sitemi
RTÜK üyesi Şaban Sevinç de şarkıcı İbrahim Tatlıses'e gönderdiği mektupta, 13 askerin şehit edildiği akşam, atv'deki programının akışında değişiklik yapmamasını eleştirdi. Sevinç, şehitlere rağmen programda dansöz oynatılmasının doğru olmadığını söyledi. (Radikal, aa)