Hassasiyetler üst seviyede

Hassasiyetler üst seviyede
Hassasiyetler üst seviyede
Hükümet sürecin kıştan kaynaklı bir 'bahar havası' olması ihtimali karşısında temkinli. Öcalan'ın Kürtler üzerindeki ağırlığı konusunda ise emin.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

BDP ’li Ahmet Türk ve Ayla Akat’ın PKK lideri Öcalan’la görüşmesi, terör sorununun çözümü konusunda bahar havasının oluşmasına neden oldu. Ancak kış aylarında PKK’nın ‘kabuğuna çekildiğini’ hatırlatan kaynaklar, ‘bahar havası’nın ‘dönemsel’ olabileceği endişesini taşıyor. Buna gerekçe olarak da PKK’nın kış aylarında eylemlerini ‘rölantiye alması’ gösteriliyor. Kamuoyunda birdenbire ‘çözümün çok yakın olduğu’ havasının oluşturulmasının ciddi sorunlara neden olabileceğine dikkat çeken kaynaklar, “PKK’nın samimi olup olmadığını anlamak için söylemden çok, bahar aylarına bakmak gerek. Anlaşma zeminine yaklaşıldığı zaman sabotaj eylemleri gelmiştir. Bu dönemde de böyle eylemleri beklemek lazım” diyor. Radikal’in hükümete yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre yol haritasında ‘Her şeyi bilen adam’ sadece Başbakan Erdoğan . Güvenlik ve terörle mücadelede görevli kurumlarla sadece ‘kendilerini ilgilendiren kısımlar’ paylaşılıyor.

F tipi olabilir mi?
PKK’daki en büyük değişimin maddi gücü olduğuna dikkati çeken kaynaklar, yurtiçi ve yurtdışında ciddi bir kesimin örgütü ‘geçim kapısı’ olarak gördüğünü hatırlatıyor ve şunları söylüyor: “Kürtlerin inkârı ve asimilasyonu PKK’yı doğuran ve güçlendiren başlıca neden. Ancak bugün PKK’nın varlığını ve gücünü sadece Kürt sorunuyla değerlendirmek yanlış olur. Sadece PKK ile görüşerek terör sorununu çözemezsiniz. Bunu yapmaya PKK’nın bile gücü yetmez. Hoşumuza gitsin ya da gitmesin Öcalan’ın Kürtler üzerinde ciddi bir etkisi var. Bir kesim tarafından ‘önderlik’ olarak görülüyor. Öcalan’ın bu kesimler üzerindeki etkisini ve sempatisini kullanabilirse, PKK da akıntıya karşı duramaz, Öcalan’ın peşinden gider. Şu aşamada İmralı’yla dağdakilerin silahı hangi şartlarda bırakacağı konuşuluyor. Silah bırakan PKK’lılar başka bir ülkeye mi geçecek?”
Öcalan’ın İmralı’dan çıkartılarak ‘ev hapsi’ cezası verilmesi ‘en son nokta’ olarak değerlendiriliyor. Devletin çeşitli kademelerinde Öcalan’ın F tipi cezaevine nakledilmesinin defalarca ele alındığı, ‘Öcalan’ın da buna razı olduğu’ belirtildi. 

‘Başbakan He-Man değil’

AK Parti MYK toplantısında konuşan Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Ahmet Türk ve Ayla Akat’ın Öcalan’la görüşmesini değerlendirirken şunları söyledi: “Bu ülkede silahlı teröristler saldırgan konumlarını sürdürdükçe silahlı mücadele devam edecektir. Bu işler bugünden yarına halledilecek işler değil. Başbakan da Zaloğlu Rüstem, He-Man filan değil.”