Hassasiyetler üst seviyede

Hassasiyetler üst seviyede
Hassasiyetler üst seviyede
Hükümet sürecin kıştan kaynaklı bir 'bahar havası' olması ihtimali karşısında temkinli. Öcalan'ın Kürtler üzerindeki ağırlığı konusunda ise emin.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

BDP ’li Ahmet Türk ve Ayla Akat’ın PKK lideri Öcalan’la görüşmesi, terör sorununun çözümü konusunda bahar havasının oluşmasına neden oldu. Ancak kış aylarında PKK’nın ‘kabuğuna çekildiğini’ hatırlatan kaynaklar, ‘bahar havası’nın ‘dönemsel’ olabileceği endişesini taşıyor. Buna gerekçe olarak da PKK’nın kış aylarında eylemlerini ‘rölantiye alması’ gösteriliyor. Kamuoyunda birdenbire ‘çözümün çok yakın olduğu’ havasının oluşturulmasının ciddi sorunlara neden olabileceğine dikkat çeken kaynaklar, “PKK’nın samimi olup olmadığını anlamak için söylemden çok, bahar aylarına bakmak gerek. Anlaşma zeminine yaklaşıldığı zaman sabotaj eylemleri gelmiştir. Bu dönemde de böyle eylemleri beklemek lazım” diyor. Radikal’in hükümete yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre yol haritasında ‘Her şeyi bilen adam’ sadece Başbakan Erdoğan . Güvenlik ve terörle mücadelede görevli kurumlarla sadece ‘kendilerini ilgilendiren kısımlar’ paylaşılıyor.

F tipi olabilir mi?
PKK’daki en büyük değişimin maddi gücü olduğuna dikkati çeken kaynaklar, yurtiçi ve yurtdışında ciddi bir kesimin örgütü ‘geçim kapısı’ olarak gördüğünü hatırlatıyor ve şunları söylüyor: “Kürtlerin inkârı ve asimilasyonu PKK’yı doğuran ve güçlendiren başlıca neden. Ancak bugün PKK’nın varlığını ve gücünü sadece Kürt sorunuyla değerlendirmek yanlış olur. Sadece PKK ile görüşerek terör sorununu çözemezsiniz. Bunu yapmaya PKK’nın bile gücü yetmez. Hoşumuza gitsin ya da gitmesin Öcalan’ın Kürtler üzerinde ciddi bir etkisi var. Bir kesim tarafından ‘önderlik’ olarak görülüyor. Öcalan’ın bu kesimler üzerindeki etkisini ve sempatisini kullanabilirse, PKK da akıntıya karşı duramaz, Öcalan’ın peşinden gider. Şu aşamada İmralı’yla dağdakilerin silahı hangi şartlarda bırakacağı konuşuluyor. Silah bırakan PKK’lılar başka bir ülkeye mi geçecek?”
Öcalan’ın İmralı’dan çıkartılarak ‘ev hapsi’ cezası verilmesi ‘en son nokta’ olarak değerlendiriliyor. Devletin çeşitli kademelerinde Öcalan’ın F tipi cezaevine nakledilmesinin defalarca ele alındığı, ‘Öcalan’ın da buna razı olduğu’ belirtildi. 

‘Başbakan He-Man değil’

AK Parti MYK toplantısında konuşan Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Ahmet Türk ve Ayla Akat’ın Öcalan’la görüşmesini değerlendirirken şunları söyledi: “Bu ülkede silahlı teröristler saldırgan konumlarını sürdürdükçe silahlı mücadele devam edecektir. Bu işler bugünden yarına halledilecek işler değil. Başbakan da Zaloğlu Rüstem, He-Man filan değil.”


  http://www.radikal.com.tr/111546911154694

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Karsilikli guven - mhmtthr

  Karsilikli guven iki taraf icin son derece onemlidir. Kurt tarafinin guveni buyuk bir sarsintiya ugramissa da devletin guven verici somut adimlarla zaman icerisinde yeniden olusabilcegini dusunuyorum. Kurt tarafina guvenim tamdir. cunku bunu defalarca somut adimlarla gostermistir. eylul 98 de ateskes ilan edildi, agustos 99 pkk guclerini sinir disina cikardi, ekim 99 da baris gruplari gonderildi, yol haritasi sunuldu, ikinci baris gruplari gonderildi. defalarca ateskes ilan edildi,ama devlet tarfi pek samimi davranmadi. pkk yi bitirdik, son cirpinislaridir vs denildi. Karsiliksiz kaldi. Bazen de bunlar sabote edildi. 33 askerin hayatini kaybettigi olayda oldugu gibi. Bu da sabote edilmeye calisilacaktir kan ve gozyasindan nemalananlar tarafindan. Ama iki taraf ta buna cok dikkat etmeliler. Boyle bir durum karsisinda hemen onyargili davranip sureci sonlandirmamamalilar...

  hasasiyetler - 04emir

  daha iki gun once on kurt genci diyarbakir bingol hattinda katl edildi ,peki ya kurt halkinin hasasiyetleri gazci idris bey operasyonlari anlatirken zevkten dort kose oluyor ,bir yandan oldur bir yandan baris naralarini at, ben sahsen AKP nin samimi olduguna inanmiyorum hep kurt halkindan fedakarlik bekleniliyor devlet operasyonlari durdurmadan silahlar nasil susar

  kùrtlerde, barista doping, - seyhan62

  ancak s.OCALAN nin imrali sartlarindan çikarilip,kùrtlerin gozùndeki,deyerine uygun ikamet ve serbest iliskilerinin ozgùrce saglanmasi ile olur,yani bu durumun deyerlendirilmesi son deyil ilk,olmalidirki hem silahli gùcùn ùzerinde etkisi olsun,hemde halkin kalbinde sicaklik gelis sin,S.OCALAN kendi durumunu en sona erteleme isteyinde bulunsa,ki boyle yaklasmistir bu yaklasim onun liderlik sifatlarinda zaten mevcuttur,ancak devlet ve hukumet yetkilileri .s OCALANIN halk ve silahli gùçlerin uzerindeki etkinin agirligini,halkla ve silahli gùçlerle direk diyalogunun yaratacagi etkiyi hesapta tutmalidir,

  Tarih Bunları Yazacak! - Hayal Denizi03

  Haber içinde yer alan trnak içindeki cümleye dikkat!“Kürtlerin inkârı ve asimilasyonu PKK’yı doğuran ve güçlendiren başlıca neden." Dağdaki deli, türbede ki Veli, Mısır'ın sağır sultanıda bilir ki Türk Milleti hiç bir etnik köke asimilasyon uygulamamış, kimseyi asimile etmemiştir. Asimile olduğuğunu idda eden, Kürt'ler Karaca Dağ eteklerinde yaşayan Türk aşiretlerini, Horasandan göçüp gelen Tuncelideki türkmenlerin asimile olup kendilerini Türk diye tanımlayamaz,(ya aşiret ya da alevi kimliğini) öne çıkartan toplum olmasına mahalle baskısı uyguluyarak başarmıştır. AKP İktidarı İmrallıda ki katile bel bağlayarak tarihin hatasını yapmaktadır. Ya bilerek isteyerek, yada Devlet yönetme bilgisi eksikliğinden kaynaklanan nedenlerle bağımsız bir Devlet onur ve şuru bir yana bırakılmış, aşiret yötecilerinin bile yapmıyacağı hatalar yapılmaktadır. Tarih bunları yazacak.