Hasta kaçtı, şans kovaladı

SSK Tepecik Hastanesi Acil Servis'te görevli Dr. Dilek Mete ile Dr. Suzan Gazi, hastane müdür yardımcısı İrfan Canöz'ü dört ay arayla iki kez yaşama döndürdü.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - SSK Tepecik Hastanesi Acil Servis'te görevli Dr. Dilek Mete ile Dr. Suzan Gazi, hastane müdür yardımcısı İrfan Canöz'ü dört ay arayla iki kez yaşama döndürdü. Canöz'ün yüksek tansiyon, astım, şeker gibi kronik hastalıkları bulunduğu, ancak bu hastalıkları inatla reddederek tedaviden kaçtığı belirtildi.
Canöz'ün hayat, doktorların tedavi mücadelesi dört ay önce başladı. Dr. Mete, Canöz'ü acil servis koridorunda çok kötü halde buldu: "Nefes alamaz haldeydi. Solunum yetmezliği çekiyordu. Ama ısrarla bir şeyi olmadığını belirtiyordu. Zorla sedye odasına aldım. Bazı tetkikler istedim, bir personelle gönderdim. Tetkikten dönmesini beklerken, personelin yanından kaçtığını öğrendim. Tekrar müdahaleyle tedavisini yaptım. Onu o halde görmüş olmam yaşaması için büyük şans oldu."
Otoparkta fenalaştı
Hastanede çok sevilen, ancak tedaviden kaçması yüzünden sevdiklerini üzen Canöz, geçen hafta bir kez daha rahatsızlandı. Pazartesi günü saat 16.00 sıralarında acil servis tarafındaki otoparkta arabasının yanında Dr. Gazi tarafından kusarken bulunan Canöz'ün, beyin kanaması geçirdiği ortaya çıktı. Otomobilini çekmek için gittiği otoparkta Canöz'ü çok kötü durumda bulduğunu belirten Dr. Gazi, şunları söyledi:
"Otoparka gitmem büyük şans. Çünkü hastane dışından herhangi biri bu tabloyu gördüğünde, birisinin midesi bulanıp kustuğunu sanarak müdahale etmezdi. Hemen acil servise yatırdık. Tansiyonu çok yüksekti. Bilgisayarlı tomografi çekildi, beyin kanaması geçiriyormuş. Beyin kanaması geçirirken başlayan kusmada hastanın bilincini kaybetmesi, kustuklarını yutmasına, akciğerlerine kaçmasına neden olabilir ki, bu da ölümüne yol açabilir. Bir an önce iyileşip işinin başına dönmesini, ailesine kavuşmasını diliyoruz."
Hastane müdürü Canöz'ün salı günü yapılacak anjiyo tetkiki için heyecanlı ve gergin olduğu, beyin kanamasına bu stresin yol açabileceği belirtildi. Ege Üniversitesi Hastanesi Reanimasyon Kliniği'nde ameliyata alınan Canöz'ün bilinci açık ve sağlık durumu iyi.