Hasta kapma yarışı

Antik Efes kentinde hasta kapma kavgası yaşanıyor. Her yıl 2 milyon kişinin ziyaret ettiği Selçuk'un Efes antik kentinde, özellikle sıcaktan kaynaklanan rahatsızlıklara ilk müdahale için bir acil yardım istasyonu kuruldu.
Haber: VEYSEL EROL / Arşivi

İZMİR - Antik Efes kentinde hasta kapma kavgası yaşanıyor. Her yıl 2 milyon kişinin ziyaret ettiği Selçuk'un Efes antik kentinde, özellikle sıcaktan kaynaklanan rahatsızlıklara ilk müdahale için bir acil yardım istasyonu kuruldu.
Efes Alt Kapı'daki istasyon ve tam donanımlı 112 Acil Servis Ambulansı sayesinde sağlıkla ilgili sıkıntılar sona erdi. Ancak ardından Kuşadası Özel Hastanesi de Selçuk'taki olaylara ambulansını göndermeye başladı. Aynı olaya iki kurumun ambulansları gitmeye, bir hastaya iki ayrı ekip müdahale etmeye kalkışınca, kargaşa baş gösterdi.
Selçuk Sağlık Grup Başkanı Hakan Gür, Ambulans ile Ambulans Servisleri Yönetmeliği'ne göre Kuşadası Hastanesi'nin ambulanslarının, yalnızca Kuşadası'nda hizmet verebileceğini belirterek, "Onların Efes'e gelmesi, hastaya müdahale etmesi, oraya götürmesi, en az yarım saat alır. Bu da büyük zaman kaybı. Devlet Hastanesi yokmuş, hizmet veremiyormuş gibi bir izlenim yaratıyorlar, bakanlık da yıpratılıyor" dedi.
Kuşadası ambulansının Selçuk'taki bir vakaya zorunlu haller dışında müdahale edemeyeceğini belirten Selçuk Kaymakamı Hayri Sandıkçı da şunları söyledi: "Gerekçesi ne olursa olsun, Efes gibi bir antik kentte turistin başında bir resmi, bir sivil sağlık görevlisinin sürtüşmesi, turizm ve ülke imajımızı sarsıyor. Selçuk Devlet Hastanesi Efes içinde dört dörtlük hizmet verirken, vermiyormuş gibi göstemiş oluyor."
Kuşadası Özel Hastanesi Başhekimi Yusuf Ayvat ise "Selçuk'ta görev yapmamızı istemeyenler, menfaatını düşünenlerdir. Çıkarları etkilendiği için tepki gösteriyorlar. Ülkemizde isteyen istediği hastanede tedavi göremiyor mu? Turist neden bu haktan yararlanmasın" dedi.