Hasta mahkuma, ameliyat sonrası darp

Hasta mahkuma, ameliyat sonrası darp
Hasta mahkuma, ameliyat sonrası darp
Yılardır mesane kanseri ile mücadele eden ve geçtiğimiz günlerde Ankara Numune Hastanesi'nde beşinci kez ameliyat olan hükümlü Taylan Çintay'ın, ameliyattan bir gün sonra götürüldüğü Sincan F Tipi Cezaevi'nde darp edildiği iddia edildi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Cezaevinde yılardır mesane kanseri ile mücadele eden Taylan Çintay’ın geçtiğimiz günlerde Ankara Numune Hastanesi’nde beşinci kez ameliyat olduktan bir gün sonra götürüldüğü Sincan F Tipi Cezaevi'nde zorla çıplak aranarak darp edildiği iddia edildi.

BDP milletvekili Adil Zozani, Çintay’ın ameliyat sonrası darp edilmesini Meclis gündemine taşıdı. Çintay’ın 15 yıldır cezaevinde olduğunu ve mesane kanseri nedeniyle beş kez ameliyat geçirdiğini anlatan Zozani, “Ameliyat olmak üzere Diyarbakır Cezaevi’nden Ankara 2 Nolu F Tipi Cezaevine nakledilen ve daha sonra Ankara Numune Hastanesi’nde 19 Mayıs 2013 tarihinde ağır bir ameliyat geçiren Çintay, 20 Mayıs’ta taburcu edilerek cezaevine gönderildi. Burada cezaevi personelinin kendisini çıplak arama yapmak istemesi üzerine Çintay; ‘Yeni hastaneden geliyorum ve ağır bir ameliyat geçirdim. Bu insan haklarına aykırıdır’ diyerek reddetmiş. Bunun üzerine 4-5 infaz memuru Çintay’ı zor kullanmak suretiyle elbiselerini çıkartmış. Bu arada Çintay, çeşitli yerlerinden darp edilerek, işkenceye maruz kalmış” dedi. 


'KENDİNİ YARALADIN' CEZASI
Zozani’nin verdiği bilgiye göre daha sonra hücresine atılan Çintay’ın ameliyat yerinde kanama oldu. İdrardan da kan gelmesi üzerine Çintay, cezaevinde bulunan hastanenin acil servisine götürüldü. Çintay burada doktordan aldığı raporla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ancak cezaevi yönetimi Çintay’ın kendisini yaralamak için kollarını duvara bilerek vurduğunu iddia ederek, bu gerekçesiyli hücre cezası verdi. Çintay’ın yaşadıkları, dün kendisini ziyarete giden avukatı sayesinde ortaya çıkarken, bugün de BDP’li milletvekillerinin cezaevine gideceği öğrenildi.

Zozani, “İnsanlık dışı uygulamalarla karşı karşıya kalan Taylan Çintay’ın, durumu aslında tüm cezaevlerinde yaşanan hukuksuzlukların bir yansımasıdır. Türkiye ’deki cezaevlerinde yaşanan insan hakları ihlalleri ve hukuk dışı keyfi uygulamalar artık kabul edilemez bir aşamaya gelmiştir. Hükümetin bir an önce hasta tutuklu ve hükümlüler için harekete geçmesi gerekir” dedi.