Hasta yakını doktoru kurşunladı

Yenice saldırıya uğradı.

Zanlı, bir hasta yakını

Okmeydanı Hastanesi klinik şefi Doç. Necati Yenice, bahçede silahla vuruldu. Yenice'nin durumu ağır. Olaydan sonra intihara kalkışan zanlı eylülde eşini kaybetmiş. Hasta, yer olmadığı için sevk edilmiş.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Dahiliye Kliniği Şefi Doç. Dr. Necati Yenice, ölen hastası Sebahat Erkenkalkan'ın eşi Tayfun Erkenkalkan tarafından silahlı saldırıya uğradı. Doktor Yenice'nin hayati tehlikesi sürerken saldırgan evinde başına sıktığı kurşunla intihar etti.
Yenice dün sabah saat 9.00 sıralarında servisten çıkmış, hastanenin arka bölümünden yürüyerek polikliniklere gidiyordu. Bu sırada üç el silah sesi duyuldu.
Eşi Sebahat'i 15 Haziran'da kaybeden Tayfun Erkenkalkan adlı şüpheli tarafından boynundan, batınından ve sırtından yaralanan Yenice, yere yığıldı. Saldırgan kaçarken, evli ve iki kız babası olan Yenice, ameliyata alındı.
Olaydan sonra İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile hastaneye gelen Vali Muammer Güler'in, saldırının soruşturulduğunu söylediği saatlerde Zeytinburnu'ndaki evine ulaşan şüpheli Erkenkalkar, burada kafasına bir el ateş ederek, intihar etti. Erkenkalkan, kaldırıldığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde öldü.
Doktorlar yürüdü
Bu arada, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan doktorlar ve sağlık çalışanları başhekimliğe kadar alkış tutarak yürüdü. 'Bakan İstifa, başhekim istifa', 'Sağlıkta dönüşüm, sağlıkçıya kurşun' diye slogan atan doktorlar, saldırıyı protesto etti.
Yenice'nin asistanı Hanefi Kılıçarslan, bir doktor arkadaşının
olay sırasında Tayfun Erkenkalkar'ı gördüğünü belirtti. Kılıçarslan, Erkenkalkar'ın eşi Sebahat'in en son 10 Eylül'de hastaneye geldiğini, beyin kanaması nedeniyle yoğun bakıma alınması gerektiği için anlaşmalı kuruluşlardan birine sevk ettiklerini anlattı.
Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Bahat Hastanesi'ne sevk edilen Erkenkalkan, burada 15 Eylül'de öldü. Bahat Hastanesi Başhekimi Aybars Alemdaroğlu, kronik bağırsak hastalığı olan Erkenkalkar'ın kalbi durmuş şekilde hastanelerine geldiğini belirterek, şöyle dedi:
"11 Eylül gecesi hastaneye geldi. Kalbi durmuştu, makineye bağlanması lazımdı. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerde azalma olmuş, ITP hastalığı oluşmuştu. Buna bağlı olarak beyin kanaması geçirmişti. 12 şişe kan vermişiz. Bu tür hastalarda ITP gerçekleşmesi sürpriz değil. Okmeydanı yoğun bir hastane yoğun bakım için sevkler oluyor. İlginç olan, hastanın eşi buradan elimizi sıkarak ayrıldı. Demek ki sonra bunalıma girmiş"