Hasta yatağında Radikal'e yazdı: Ah şu Milli Eğitim Bakanlığı(!)

İSTANBUL - ÇYDD Başkanı Türkan Saylan, 7 Mayıs 2009 günü Radikal’in yorum sayfasında yayımlanan ‘Ah şu Milli Eğitim Bakanlığı’ başlıklı yazısında hasta hasta eğitim sorunu üzerine kafa yormuştu. Saylan’ın yazısından bazı bölümler şöyle:
“Yıllardır Bakanlık kararları ve bazı cemaatçi yönetici ve öğretmenlerin yaptıkları ve de yapmadıkları aklımızı şaşırtır. Hiç aklımdan çıkmayan bir davranış şöyle: Erkek yönetici, ön sıralarda oturan pantolonlu kadın öğretmenlere “Hepiniz dar pantolonlusunuz, benim aklım oraya takılıyor, anlatacaklarımı toparlayamıyorum (basından, sonucu bilinmiyor)”.
Türkiyemizde zorunlu eğitimin, okul öncesi dahil kesintisiz 12 yıla çıkarılması ve böylece kızların 12 yaş yerine 16’sında okul dışı kalmaları büyük bir mücadele içinde oldu (1995).
Oysa yapılması gereken zorunlu eğitimin liseleri de kapsamasıdır. Böylece evlenme yaşı 18 sonrasına çekilecek, erkekler 14 yaşında sokaklara düşmekten, kızlarsa 14 yaşında evlendirilmek, berdel, kuma edilmekten kurtulacaktır. 
Tam da bu sırada, liseli kızlara nişanlanma olayının tartışmaya girmesi ne kadar önemli değil mi? Milli Eğitim Bakanlığı  hiç başka işi yokmuşçasına yine bir kadın sömürüsüne onay vermek için formül arıyor.
...Yine MEB, okul öncesini zorunlu kılmak varken, bir gecede liseleri dört yıla çıkarıverdi.
...Yanlışlardan dönülmesi, yanlış yapılmaması kadar erdemliliktir. MEB hemen hemen masrafsız şekilde, yanlışlarından döner ve okul öncesi dahil 12 yıl zorunlu eğitimi gerçekleştirirse belki ileride hayırla anılacaktır, yoksa en önemli icraatı çağdışı önlemleri ve çocuklara tek yönlü olarak Harun Yahya kitaplarını sunmasıyla tarihe girecektir. (Radikal)